Musi być wygodnie
Dziadek Jan zaczął podpierać się laską, gdy miał 95 lat. Dwa lata później poruszał się na wózku. „Starość dopadła mnie na starość” – komentował. Lekarz zalecił: „Skóra coraz cieńsza, krew nie dotlenia tkanek. Musimy chronić pana Jana przed odleżynami. Potrzebne będą dobre poduszka i materac”. Dobre? Czyli jakie?
Odleżyna to rana martwicza tkanki. Powstaje w miejscach, gdzie dochodzi do nacisku kości na powierzchnię, na której spoczywa ciało. Długotrwały ucisk tamuje przepływ krwi w skórze. A gdy naczynia krwionośne nie zaopatrują komórek w tlen i składniki odżywcze, te zaczynają obumierać.
Biorąc pod uwagę głębokość tkanek objętych martwicą, możemy mieć do czynienia z aż pięcioma stopniami odleżyn: od blednącego pod naciskiem zaczerwieniania po ranę sięgającą powięzi, mięśni, stawów i kości. Odleżyny pojawiają się najczęściej u osób, które są unieruchomione w łóżku lub pozycji siedzącej, np. na wózku inwalidzkim. Miejsca na ciele zagrożone powstaniem odleżyn to: u chorych leżących – okolice kości krzyżowej, łopatek, łokci, pięt, potylicy i uszu, a u siedzących – kości kulszowa i krzyżowa.
Głównym powodem odleżyn są schorzenia, z którymi wiąże się czasowo lub trwale niezdolność do poruszania się. Ale też winnymi ich powstawania są stany chorobowe współwystępujące, np. anemia i zaburzenia w przyswajaniu składników pokarmowych, czego efektem są m.in.: nadwaga i otyłość, niedowaga, odwodnienie, inkontynencje, czyli nietrzymanie moczu i stolca, oraz zły stan skóry: wysuszenie, nadmierna potliwość, mniejsza elastyczność. Odleżyny mogą być także konsekwencją działania czynników zewnętrznych: nieodpowiedniej pielęgnacji, temperatury i wilgotności otoczenia, ubrania i pościeli (sztywna, krochmalona, nieprzewiewna) i źle dobranego sprzętu pomocniczego (np. wózki, łóżka).
By nic na ciało nie naciskało
Niebagatelne znaczenie dla profilaktyki przeciwodleżynowej i leczenia odleżyn ma nie tylko prawidłowa higiena skóry chorego, ale także odpowiednie wyposażenie jego wózka lub łóżka.
– Wskazówka najważniejsza: poduszkę i materac przeciwodleżynowy dobieramy dla każdego użytkownika indywidualnie, po określeniu stanu zdrowia i potrzeb. Ważny jest wiek, wzrost, waga, najwygodniejsza dla chorego pozycja oraz to, ile czasu spędza na siedząco lub leżąco – radzi Iwona Greliak, specjalista ds. innowacyjnych produktów medycznych z firmy BestMI.
Dobra poduszka i dobry materac są dopasowane wymiarami (szerokość, długość, wysokość) do parametrów łóżka, wózka lub mebla, na którym chory spędza czas. Ważne jest, aby wykonane były z materiałów zapewniających równomierne rozłożenie ciężaru ciała, wytrzymałych na zgniecenie i inne odkształcenia pod długotrwałym naciskiem i trudnych do rozerwania. Przydatny jest także antypoślizgowy spód, który zabezpiecza chorego przed zsunięciem się na podłogę.
Tkanina lub inny materiał pokrywający poduszkę i materac muszą być całkowicie szczelne, aby nie przepuszczały płynów – przede wszystkim ustrojowych chorego, zawierających liczne bakterie przyczyniające się do powstawania odleżyn. Dla codziennego użytkowania istotne jest także, aby materiały były łatwe do czyszczenia ogólnie dostępnymi środkami.
Takie cechy posiadają poduszki i materace przeciwodleżynowe marki SleepAngel, do niedawna dostępne jedynie w przychodniach i szpitalach.
– Nasze produkty spełniają najwyższe sanitarne normy jakości i bezpieczeństwa tak doceniane przez placówki medyczne i opiekuńcze. Z pewnością nie zawiodą się na nich też klienci indywidualni – zapewnia Iwona Greliak.
Aby zasiąść wygodnie
Poduszki przeciwodleżynowe SleepAngel są szczelne, oddychające i bezszwowe. Mają poszycie z poliuretanu pokrytego nylonem, odpornych na plamy i wodę, oraz gwarantujących wytrzymałość mechaniczną.
– Mamy w ofercie poduszki: klasyczną (Vita), trzywarstwową (Turkey) i tzw. pozycjonującą (Kaymed), czyli wspierającą użytkownika w utrzymaniu przez dłuższy czas wygodnej pozycji, oraz poduszki bariatryczne dla osób chorych na otyłość. Dla nich możemy dostosować poduszkę do wagi, ale także do rozłożenia tkanki tłuszczowej na poszczególnych partiach ciała – mówi Iwona Greliak.
Aby spać spokojnie
Materace przeciwodleżynowe, czy to zmiennociśnieniowe, czy stałociśnieniowe, służą temu samemu celowi. Mają zmniejszać ucisk na ciało chorego. W pierwszym przypadku materac wymaga osprzętu dodatkowego, m.in. pompy zasysającej powietrze do komór i filtrów, co w użytkowaniu sprawia dodatkowe problemy: awarie, niemożność dopompowania powietrza przy braku zasilania lub plątanina kabli utrudniająca poruszanie się przy łóżku chorego.
Fizjoterapeuci zwracają też uwagę, że powietrze wypełniające komory obecnych materacy zmiennociśnieniowych jest statyczne, sztywne, co może uniemożliwić dopasowanie powierzchni materaca do ciała chorego. Coraz częściej rozpatrywaną alternatywą stają się więc nowoczesne materace stałociśnieniowe, z których mogą także korzystać chorzy z zaawansowanymi ranami odleżynowymi.
Marka SleepAngel zawiera trzy takie produkty: Sleep-Angel, SleepAngel Visco i SleepAngel Gel dla chorych o odpowiednio: niskim, średnim i wysokim ryzyku występowania odleżyn i o różnych parametrach nacisku na okolice kości krzyżowej (miednicy) i pięt.
Pierwszy z materacy, SleepAngel, wykonany jest z konturowo przyciętej, wysoko wytrzymałej pianki poliuretanowej. W dwóch kolejnych te same pianki wbudowano w specjalne tunele w kształcie litery U, tworzące wzmocnione krawędzie stabilizujące chorego w pozycji leżącej i zapobiegające jego zsuwaniu. Materac SleepAngel Gel ma także dodatkową wkładkę żelową w strefie nacisku na pięty.
Wszystkie trzy materace mają takie same parametry przepływu ciepła i pary oraz miękki, chłodny, wodoodporny, łatwy do czyszczenia, bo wbudowany na stałe w materac, pokrowiec z tkaniny PureShield.
Materace SleepAngel dostępne są też w wersji dla dzieci oraz bariatrycznej dla osób chorych na otyłość.
Aby zdrowo oddychać
Stany zapalne zatok, alergiczny nieżyt dróg oddechowych, astma, zakażenia i wywołana przez nie sepsa – nawet przed tak ciężkimi schorzeniami może uchronić chorego dobry materac i poduszka przeciwodleżynowa. Kluczem do ochrony jest system filtrujący PneumaPure.
– To filtr najnowszej generacji, który umożliwia cyrkulację powietrza oraz zapobiega przedostawaniu się do wnętrza poduszki lub materaca chorobotwórczych drobnoustrojów, czyli bakterii, wirusów, alergenów, w tym roztoczy i zarodników grzybów. Taki filtr, wręcz konieczny dla alergików i osób z predyspozycjami do uczuleń, mają wszystkie produkty SleepAngel – wyjaśnia Iwona Greliak.
Filtr PneumaPure nie ma żadnych środków chemicznych. Dzięki swojej budowie – laminat z mikroporowatą membraną – działa jak „oddychająca” bariera mechaniczna dla wszelkiego rodzaju patogentów wywołujących zakażenia i stany chorobowe. Co ważne, struktura filtru dopasowuje się do kształtów użytkownika i działa równie skutecznie przy różnych siłach nacisku.
BestMI RADZI!
Skontaktuj się z doradcami lub przedstawicielami medycznymi:
- na stronie bestmi.pl
- tel.: 22 644 99 77 lub 797 132 112
- e-mail: biuro@bestmi.pl
Partnerem artykułu jest
Komentarze
-
Odleżyna I stopnia
29.02.2020, 22:27W tekście jest błąd. Zaczerwieniona skóra przy odleżynie I stopnia - pod naciskiem nie blednie, dalej pozostaje zaczerwieniona. Brak zmiany barwy w miejscu nacisku może świadczyć o powstaniu odleżyny.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz