Warszawiacy sprawdzali dostępność publiczną
Niedawno, 24 maja, odbył się kolejny spacer konsultacyjny dotyczący sposobów projektowania przestrzeni miejskiej w Warszawie, aby była dostępną dla wszystkich. Tym razem mieszkańcy rozmawiali na ten temat spacerując w okolicy pl. Bankowego i w Ogrodzie Saskim.
Spacer został zorganizowany w ramach konsultacji społecznych projektu dokumentu „Standardy dostępności dla m.st. Warszawy”, czyli wytycznych architektonicznych opisujących m.in. jak powinny być projektowane chodniki, przejścia dla pieszych, przystanki, organizacja ruchu podczas remontów, miejsca parkingowe oraz informacja uniwersalna (piktogramy, kolorystyka), tak aby były jak najbardziej dostępne dla wszystkich bez względu na wiek i sprawność.
– Cieszymy się, że tak wiele osób interesuje się tym tematem. Na spacerze rozmawialiśmy o podjazdach, poręczach, pasach prowadzących i innych ułatwieniach lub ich braku – mówiła Marta Jakubiak, wicedyrektorka miejskiego Biura Pomocy i Projektów Społecznych. – W Ogrodzie Saskim część osób zauważyła potrzebę projektowania ławek na odpowiedniej wysokości, tak aby każdy, bez względu na sprawność i wzrost, mógł z nich korzystać. Pojawiły się również propozycje, żeby sprzęt na placach zabaw był w miarę możliwości dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, tak, by place zabaw pełniły funkcje włączające.
Dostosowana Warszawa
„Standardy dostępności dla m.st. Warszawy” będą wytycznymi dla projektantów i instytucji uzgadniających projekty dotyczące ułatwień w korzystaniu z przestrzeni publicznej. Te wytyczne oparte są na zasadach projektowania uniwersalnego, zwanego także projektowaniem dla wszystkich. Takie podejście zakłada stworzenie, już na etapie projektowania, przestrzeni publicznej dostępnej w jak największym stopniu, dla możliwie jak największej grupy osób, niezależnie od ich wieku oraz stopnia sprawności fizycznej i intelektualnej, bez konieczności jej późniejszych przebudów i adaptacji.
„Standardy dostępności”, wprowadzone zarządzeniem, będą swego rodzaju „podręcznikiem dobrych praktyk" stanowiącym uzupełnienie materiałów m.st. Warszawy dotyczących projektowania uniwersalnego już funkcjonujących w mieście, np. transportu rowerowego (zarządzenie Prezydent m.st. Warszawy z 2010 r.).
Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem i przesłania wniosków lub uwag: elektronicznie na adres: konsultacje@um.warszawa.pl, pocztą lub osobiście: Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy, ul. Niecała 2, 00-098 Warszawa. Konsultacje trwają do 6 czerwca 2016 roku.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz