Senat: świadczenia dla obojga rodziców od 2017 roku
Od 2017 r. świadczenia rodzinne trafią do obojga rodziców lub opiekunów, jeśli opiekują się więcej niż jedną osobą z niepełnosprawnością. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej jednogłośnie przyjęła 2 czerwca 2016 r. Ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
- Chodzi o prawo do świadczenia dla osoby, która rezygnuje z zatrudnienia i opiekuje się osobą z niepełnosprawnością – mówił reprezentujący w Senacie stronę rządową wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Bartosz Marczuk. – Aktualnie jest tak, że osoba, która ma prawo do takiego świadczenia, nie może go pobierać na drugie dziecko. Innymi słowy: jeśli w rodzinie jest drugie dziecko niepełnosprawne i dwoje rodziców chciałoby się nimi zająć, to nie mogli tego zrobić.
Wiceminister podkreślił, że ustawa realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2014 roku.
- Stanowisko rządu wobec ustawy jest pozytywne – mówił. – Przewidujemy, że ustawa wejdzie życie 1 stycznia 2017 roku. Szacowany roczny koszt tego rozwiązania to około 30 milionów złotych.
Co z innymi członkami rodziny?
W toku prac nad ustawą pojawił się pomysł rozszerzenia ustawy na innych członków rodziny. Zapytany o to wiceminister Marczuk odpowiadał w sposób bardzo powściągliwy.
- Sejm wystąpił do ministerstwa i do ZUS, byśmy przeprowadzili analizy w tej sprawie – podkreślił. – Oczywiście w sytuacji, w której dojdziemy do wniosku, że byłoby to możliwe, poprzemy to. W tej chwili jest za wcześnie, by składać jakiekolwiek deklaracje w tej sprawie.
Czy świadczenia będą zrównane?
Bartosz Marczuk dodał, że jego ministerstwo ma jeszcze wiele do zrobienia, jeśli chodzi o kwestie świadczeń dla rodziców i opiekunów. Zwłaszcza w kontekście nierównego traktowania opiekunów dzieci i osób dorosłych.
- Czeka nas realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku, związanego z osobami opiekującymi się czy to dziećmi, czy to dorosłymi, a dokładnie ich różnicowania – mówił. – Zgodnie z naszymi deklaracjami, będziemy zajmować się również tą sprawą.
Ostatecznie Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów została przyjęta przez komisję bez poprawek i jednogłośnie.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz