Autyzm atypowy a orzeczenie o niepełnosprawności
Witam, złożyłam w powiatowym zespole orzekania o niepełnosprawności wniosek z zaświadczeniem lekarskim i diagnozą dziecka stwierdzającą autyzm atypowy, czy takie dokumenty wystarczą do orzeczenia niepełnosprawności, gdyż otrzymałam pismo z PZOON o uzupełnienie wniosku o aktualne konsultacje specjalistów, a ja nie mam takich, ponieważ mój syn nie był u innych specjalistów.
Szanowna Pani,
Zgodnie z przepisami, jeśli dołączona do wniosku dokumentacja jest niewystarczająca do wydania orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności przewodniczący PZON może prosić o jej uzupełnienie w ściśle określonym terminie. Nieuzupełnienie dokumentacji może skutkować nierozpatrzeniem wniosku. Ocena kompletności dokumentacji medycznej należy wyłącznie do zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Dokumentacja medyczna dostarczona przez wnioskodawcę stanowi materiał dowodowy, poddawany weryfikacji przez lekarzy – członków zespołu orzekającego. Znaczenie ma zatem zawartość merytoryczna dokumentacji, wskazująca na naruszenie sprawności organizmu, a nie np. jej obszerność.
Warto także zauważyć, że w obowiązującym systemie nie ma sformułowanego wprost katalogu schorzeń, które uprawniają do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Przy orzekaniu o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności bierze się pod uwagę wiele czynników, a nie tylko występowanie naruszenia sprawności organizmu.
Informacje o orzekaniu do celów pozarentowych znajdzie Pani m.in. na naszym portalu.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie