Niepełnosprawność 05-R, poprzednio 05-R, 07-S a karta parkingowa
Mam 66 lat, aktualnie orzeczono niezdolna do pracy, umiarkowany stopień 05-R (2 lata). Poprzedno miałam 05-R, 07-S i obniżenie zdolności do pracy, lekki stopień (jestem po bypassach w 2012 r.). Pogorszenie zdrowia wpływa tylko na stopień, jednak mimo ograniczonych możliwości poruszania się i wielkiego ryzyka operacji nie przydziela się karty parkingowej. Niezbędna ustawiczna rehabilitacja jest konieczna przy ogromnych kłopotach z poruszaniem się. Proszę o pilną odpowiedź, jak mam uzasadniać odwołanie? Oraz – choruję na łuszczycę od 14. roku życia. Gdzie mam szukać dokumentacji z tak odległych lat, mieszkam w innym krańcu Polski. Z poważaniem, Bogusia
Szanowna Pani,
Osoba posiadająca orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może otrzymać kartę parkingową na podstawie orzeczenia wydanego po 1 lipca 2014 r., jeśli ma zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i jedną z przyczyn niepełnosprawności, oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna). Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa wydawana jest wyłącznie na czas określony. Karta parkingowa wydawana jest na okres ważności orzeczenia, jednak nie dłużej niż na okres 5 lat.
Jeśli uważa Pani, że w orzeczeniu powinno znaleźć się wskazanie do karty parkingowej, tj. ma Pani znaczne trudności w poruszaniu się, to należy w ciągu 14 złożyć odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie. Wojewódzki zespół orzekania o niepełnosprawności ponownie rozpatrzy złożony wniosek.
Natomiast dokumentacja medyczna jest przechowywana przez okres 20 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu, z wyjątkiem m.in.:
- zdjęć rentgenowskich przechowywanych poza dokumentacją medyczną pacjenta, które są przechowywane przez okres 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wykonano zdjęcie,
- skierowań na badania lub zleceń lekarza, które są przechowywane przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zrealizowano świadczenie będące przedmiotem skierowania lub zlecenia.
O udostępnienie archiwalnej dokumentacji medycznej należy zwrócić się do placówki, w której była Pani leczona.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie