Warszawa: warsztaty dla osób niewidomych w Muzeum POLIN
Warsztaty dla osób z niepełnosprawnością wzroku „Architektura drewnianych synagog” odbędą się w czwartek 16 czerwca 2016 o godz. 16 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wstęp na zajęcia jest bezpłatny, jednak wcześniej wymagana jest rezerwacja internetowa.
Drewniane synagogi, ze względu na dostępność i taniość surowca, były w XVII wieku powszechne. Budowali je lokalni rzemieślnicy, niekoniecznie Żydzi, inspirując się architekturą dworów i bogatych domów mieszczańskich. Bożnice górowały nad otoczeniem wysokim, łamanym dachem, pod którym mieściły się sala modlitewna, sień i coraz większe babińce. Synagogi, z zewnątrz na ogół skromne, kryły w swoim wnętrzu niezwykłe bogactwo.
W czasie warsztatów uczestnicy zapoznają się z wnętrzem synagogi w Łunnej Woli dzięki modelowi zbudowanemu przez tyflopedagoga i nauczyciela technik pracy w drewnie w Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi w Laskach - Wiktora Dubaniewicza. Proszona jest wcześniejsza rejestracja drogą mailową: zbenesz@polin.pl.
Warsztaty towarzyszą wystawie „Frank Stella i synagogi dawnej Polski” prezentującej nie tylko niezwykłe prace nowojorskiego twórcy, ale również fascynującą historię ich powstania. Po raz pierwszy reliefy z cyklu Polskie miasteczka (Polish Village series) zestawione zostały ze źródłami inspiracji Stelli, a więc przedwojennymi zdjęciami i rysunkami pomiarowymi synagog. Więcej informacji o wystawie na stronie Muzeum POLIN.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz