Zlikwidowana winda dla osób niepełnosprawnych
Witam, chciałabym się dowiedzieć, gdzie mogę się zgłosić z problemem braku windy dla niepełnosprawnych, którą wspólnota mieszkaniowa budynku wyrzuciła i postawiła w jej miejsce stojaki na rowery, bo stwierdzili że nie jest potrzebna, dowiedziałam się o tym fakcie po jej usunięciu. Co mogę zrobić, aby z powrotem wróciła na miejsce, budynek jest podniesiony i trzeba do niego wejść po schodach, a windy brak. Czy mogę wezwać jakąś kontrolę, która zapobiegnie tej samowoli, bo chyba dobro osób niepełnosprawnych jest ważniejsze niż stojak na rowery. Z poważaniem, Beata
Szanowna Pani,
Nie wiemy, w którym roku wybudowany został budynek. To ważne, ponieważ myśl przepisów, wszystkie budynki wybudowane po 1995 r. powinny być dostępne dla osób z niepełnosprawnością. W ustawie Prawo budowlane art. 5 mówi, że konieczne jest zapewnienie niezbędnych warunków do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich. Przepisy ww. ustawy mówią także, że nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy m.in. zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne.
W tej sytuacji proponujemy powołanie się na pogorszenie warunków użytkowania w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnością.
Ponadto w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju jest zapis, który mówi m.in. o konieczności zapewnienia do budynku mieszkalnego wielorodzinnego dojścia zapewniającego osobom niepełnosprawnym dostęp do całego budynku lub tych jego części, z których osoby te mogą korzystać.
Jeżeli podnośnik był zlikwidowany po 2002 r., to w myśl obowiązujących przepisów należało zapewnić inne rozwiązanie, które zapewniłoby dostęp osobom z niepełnosprawnością do budynku.
Według naszej opinii, w tej sytuacji należy powiadomić nadzór budowlany.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie