Informator ZUS - Elektroniczne zwolnienia lekarskie
Od stycznia 2016 roku lekarz może wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie, nazywane e-ZLA . Dotychczasowa papierowa forma zwolnień może być również stosowana do końca 2017 roku.
Jeśli lekarz wystawi choremu pracownikowi e-ZLA, sposób ubiegania się o zasiłek chorobowy zależy od tego, czy pracodawca ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Istotne jest także to, kto będzie wypłacał zasiłek – pracodawca czy ZUS.
Profil na PUE muszą utworzyć pracodawcy, którzy zobowiązani są do przekazywania dokumentów do ZUS w formie elektronicznej, czyli co do zasady rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Pracownicy wiedzą, czy ich pracodawca ma profil na PUE, bo ci którzy go nie założyli musieli poinformować (w formie pisemnej) swoich zatrudnionych do końca grudnia 2015 r. o obowiązku dostarczania im wydruków e-ZLA (opatrzonych pieczątką i podpisem lekarza) począwszy od 1 stycznia 2016 r. Nowych pracowników pracodawca nieposiadający profilu na PUE ZUS informuje o obowiązku dostarczania wydruku e-ZLA w pierwszym dniu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.
Gdy pracodawca ma profil na PUE ZUS i jest płatnikiem zasiłków
Jeśli pracodawca chorego pracownika ma profil na PUE oraz jest płatnikiem zasiłków, to w przypadku wystawienia przez lekarza e-ZLA nie musi nic robić, aby otrzymać zasiłek chorobowy. Nie musi zatem już podczas choroby udawać się do pracodawcy albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych. E-ZLA trafi automatycznie na profil PUE płatnika (pracodawcy) i do systemu ZUS.
Brak profilu na PUE
Gdy natomiast pracodawca pacjenta nie ma profilu na PUE to e-ZLA nie zostanie do niego elektronicznie przekazane. W takiej sytuacji lekarz musi wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia. Ten wydruk pracownik musi dostarczyć swojemu pracodawcy. O tym, że konieczne jest wydrukowanie e-ZLA, podpowie lekarzowi system – wyświetli komunikat. Jest to także oczywiste dla pracownika z uwagi na wspomniany wyżej obowiązek informacyjny pracodawcy.
ZUS płatnikiem zasiłków
Gdy pracodawca zatrudnia (zgłasza do ubezpieczenia chorobowego) nie więcej niż 20 osób, to płatnikiem zasiłków jest ZUS. W takim przypadku pracownik musi złożyć wniosek o zasiłek. Może to zrobić przez PUE ZUS, jeżeli ma profil (patrz s. 66: „Jak założyć profil na PUE ZUS”). Jako wniosek traktowane jest także zaświadczenie pracodawcy wystawione na druku ZUS Z-3 i przekazane do ZUS, a nawet wydruk e-ZLA.
ZUS jest także płatnikiem zasiłków m.in. dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą albo występują o zasiłek chorobowy za okres po ustaniu zatrudnienia. Gdy lekarz wystawi im e-ZLA, nie muszą dostarczać go do ZUS, bo zwolnienie jest przesyłane automatycznie. Niezbędne jest jednak złożenie wniosku o zasiłek na formularzu ZAS-53 albo w innej formie. Jako wniosek o zasiłek uznawane jest także zaświadczenie płatnika składek (ZUS -3b) czy wydruk e-ZLA.
Zwolnienia papierowe
Do końca 2017 r. lekarz może wystawiać papierowe zwolnienia (na druku ZUS ZLA). Jeśli zdecyduje się na taką formę, musi poinformować chorego o konieczności doręczenia zwolnienia (np. w przypadku pracowników – do pracodawcy, a osób prowadzących działalność gospodarczą – do ZUS) w terminie 7 dni od jego otrzymania. Przekroczenie tego terminu powoduje obniżenie wysokości zasiłku o 25% (za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia).
Jak założyć profil na PUE ZUS
KROK 1
wejdź na stronę zus.pl i załóż profil na PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych ZUS) to zestaw nowoczesnych usług dla wszystkich ubezpieczonych, również i dla Ciebie. Dzięki PUE możesz np. sprawdzić stan swojego konta w ZUS, wyliczyć prognozowaną emeryturę, otrzymać informację o wystawionych dla Ciebie e-ZLA.
Założenie profilu na PUE wymaga jedynie prostej rejestracji. Wystarczy, że wejdziesz na stronę zus.pl – tam otrzymasz login i wybierzesz hasło.
KROK 2
potwierdź tożsamość i korzystaj z PUE
Ze względu na bezpieczeństwo danych osobowych musisz potwierdzić swoją tożsamość. Możesz to zrobić:
- osobiście w jednostce ZUS – wystarczy jedna krótka wizyta z dokumentem potwierdzającym tożsamość, np. dowodem osobistym, albo
- elektronicznie – jeśli masz podpis elektroniczny (podpis kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP – elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej) – podczas rejestracji na zus.pl.
Profl zaufany ePUAP jest bezpłatny. Aby go uzyskać, wystarczy założyć konto na stronie epuap.gov.pl, złożyć wniosek o profil zaufany i potwierdzić tożsamość, np. w jednostce ZUS.
Podpis kwalifikowany wydają uprawnione centra certyfikacji. Jest to usługa płatna. Jej koszt zależy m.in. od okresu ważności, na jaki zostaje wydany certyfikat. Każde z centrów prowadzi własną politykę cenową i ma różną ofertę handlową.
WAŻNE!
Przy zakładaniu profilu na PUE oraz w razie wątpliwości dotyczących e-ZLA możesz skorzystać z pomocy pracowników ZUS:
-
w Centrum Obsługi Telefonicznej (konsultanci są dostępni w dni robocze: pon.–pt. 7.00–18.00): – pod nr. tel.: 22 560 16 00 (koszt połączenia według umowy klienta z operatorem telekomunikacyjnym)
- za pośrednictwem adresu e-mail: cot@zus.pl
- przez komunikator Skype na stronie www.zus.pl lub pod: zus_centrum_obslugi_tel
- przez czat na stronie: www.zus.pl
- w najbliższej jednostce ZUS.
Niezbędne informacje znajdziesz też na stronie internetowej: zus.pl.
Tekst alternatywny: Wystawianie e-ZLA i wydawanie wydruków od 2016 roku
Lekarz wystawia e-ZLA:
-
w przypadku działań przez internet:
- przekazanie e-ZLA do systemu ZUS
- przekazanie wiadomości o wystawieniu e-ZLA wraz z samym zwolnieniem na profil PUE płatnika (pracodawcy)
- przekazanie wiadomości o wystawieniu e-ZLA na profil PUE ubezpieczonego
-
w przypadku działań drogą tradycyjną:
- przekazanie wydruku e-ZLA pacjentowi, jeśli jego pracodawca nie ma profilu na PUE. Następuje doręczenie przez pracownika wydruku e-ZLA pracodawcy
Materiał przygotowany we współpracy z
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz