Niepełnosprawny nauczyciel a medycyna pracy
Mam pytanie, jak mają się sprawy, jeżeli chodzi o badania w medycynie pracy, jeżeli nauczyciel ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności umiarkowanym przez niedosłuch?
Szanowna Pani,
Okresowym badaniom lekarskim podlega każdy pracownik, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy i warunków pracy. Badania okresowe przeważnie są wykonywane w trakcie trwania stosunku pracy. Badania lekarskie okresowe do pracy wykonuje się również na koszt pracodawcy, na podstawie skierowania od pracodawcy. Kodeks Pracy precyzuje też to, że realizuje się badania okresowe w czasie pracy (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia). Dodatkowo, pracodawca zobowiązany jest do zwrotu kosztów dojazdu pracownika do placówki medycznej, w której realizowane są badania.
Kiedy robi się badania okresowe w pracy? Ich częstotliwość zależy od zajmowanego stanowiska:
- co 2 lata, jeżeli pracownik jest narażony na wdychanie szkodliwych pyłów lub oparów,
- co 3 lata, jeżeli w zakładzie pracy panuje gorący mikroklimat (po 45. roku życia badania takie muszą być wykonywane co 2 lata),
- co 4 lata, jeżeli pracownik stale korzysta z komputera,
- co 5 lat pracownicy biura niekorzystający z komputerów.
Termin badań okresowych określony jest w orzeczeniu lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy. To pracodawca pilnuje, by pracownik wykonał badania w terminie.
Jedynie lekarz medycyny pracy może orzec, czy Pani schorzenia mają wpływ na możliwość wykonywania pracy.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie