Warszawa: weź udział w konwencie, dyskutuj o systemie wsparcia
29 czerwca 2016 r. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie (ul. Długa 23-25) odbędzie się stołeczny Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami. Organizatorzy zapraszają do aktywnego udziału.
Konwenty Regionalne Osób z Niepełnosprawnościami odbywają się w wielu miastach w całej Polsce: w Gdańsku, Warszawie, Łodzi, Lublinie, Opolu, Krakowie, Poznaniu, a także we Wrocławiu. Są wydarzeniami towarzyszącymi przygotowaniom do ogólnopolskiego Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami w Warszawie, który służyć ma dyskusji na temat jakości działań związanych z wdrażaniem postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w Polsce, a co za tym idzie, uruchomieniu ogólnopolskiej debaty na temat nowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami.
Jak włączyć się w działania?
Jedną z przyczyn organizacji I edycji Kongresu, która odbyła się w 2015 roku, były wnioski płynące z projektu „Monitoring Obywatelski Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami” i zgłaszane w nim rażące naruszania prawa oraz zjawiska dyskryminacji.
Każdy z konwentów regionalnych ma na celu omówienie tematów nawiązujących do poszczególnych artykułów Konwencji ONZ. Temat przewodni Konwentu w Warszawie brzmi: „Jak włączyć osoby z niepełnosprawnościami oraz ich reprezentantów w działania na rzecz wdrażania Konwencji?”.
Wdrożenie Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych nie będzie możliwe bez aktywnego zaangażowania w ten proces samych osób z różnymi niepełnosprawnościami oraz reprezentantów osób niepełnosprawnych, które nie są w stanie same występować w swoim imieniu. Potrzebna jest refleksja nad tym, jak można bardziej włączać te osoby w działania na rzecz wdrażania Konwencji.
Podczas Konwentu zaprezentowane zostaną dobre praktyki, zaproszone będą osoby z niepełnosprawnościami aktywnie działające na rzecz środowiska i stworzona zostanie przestrzeń do dyskusji na temat tego, jak w większym stopniu włączyć osoby z niepełnosprawnościami oraz ich reprezentantów w działania na rzecz równych praw.
Dlaczego warto przyjść na Konwent?
- bo jeśli nie będziemy mówić o swoich sprawach, to nikt inny tego nie zrobi;
- bo osoby z niepełnosprawnościami nie są obecne w życiu publicznym;
- bo kobiety z niepełnosprawnościami są podwójnie dyskryminowane;
- bo minimalne wynagrodzenie to nie jest godna płaca, a z renty trudno wyżyć i strach ją zawiesić;
- bo wyjście z domu i dotarcie do kina, urzędu, sklepu jest często niemożliwe lub utrudnione;
- bo tylko 9 proc. budynków w Polsce jest dostępnych architektonicznie;
- bo segregacja w edukacji nie może być podstawowym rozwiązaniem;
- bo ojcowie porzucają dzieci z niepełnosprawnościami;
- bo potrzebujemy solidarności we własnym środowisku;
- bo Kongres może być początkiem zmiany społecznej.
Dołącz! Udział jest bezpłatny!
Obecność na Konwencie Regionalnym Osób z Niepełnosprawnościami w Warszawie to nie tylko okazja do wymiany poglądów, zgłaszania problemów dotyczących osób z niepełnosprawnościami w mieście i regionie. To także możliwość zgłaszania postulatów i/lub tematów do dyskusji podczas sesji równoległych na Kongresie ogólnopolskim.
Udział w Konwencie Regionalnym jest całkowicie bezpłatny. Organizatorzy zapraszają do aktywnego udziału i współtworzenia lokalnej koalicji rzeczniczej organizacji pozarządowych.
Komitet organizacyjny Konwentu Regionalnego w Warszawie tworzą Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących, Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, Polski Związek Głuchych, Polski Związek Niewidomych, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Fundacja „Vis-Major”, Fundacja Synapsis, Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.
Komentarz