Zmiana orzeczenia wydanego na stałe
Dzień dobry. Od dziecka miałam niepełnosprawność ruchową, do momentu ukończenia nauki miałam orzekany stopień umiarkowany. Gdy skończyłam studia i podjęłam zatrudnienie, powiatowy zespół ds. niepełnosprawności przyznał mi lekki stopień niepełnosprawności – to było w 2012 roku. Chciałabym zapytać, czy istnieje możliwość ponownego ustalenia stopnia niepełnosprawności? Wiem, że przysługiwało mi odwołanie w terminie do 14 dni, teraz jednak mój stan zdrowia pogorszył się, dlatego chciałabym ponownie stanąć na komisję. Jest taka możliwość? Jakie trzeba mieć dokumenty?
Szanowna Pani,
W przypadku zmiany stanu zdrowia, osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności o wydanie ponownego orzeczenia, uwzględniającego zmianę stanu zdrowia. W takim przypadku zespół orzekający może wydać orzeczenie uwzględniające zmianę stanu zdrowia. Może też wydać orzeczenie o odmowie wydania orzeczenia, jeśli stwierdzi, że nie wystąpiły żadne nowe ograniczenia funkcjonalne w stosunku do istniejących w chwili wydania obowiązującego orzeczenia i że posiadane (wydane wcześniej) orzeczenie właściwie odzwierciedla ograniczenia funkcjonalne osoby orzeczonej. Wystąpienia nowego schorzenia lub pogłębienia się istniejącego nie należy utożsamiać z automatyczną zmianą zakresu posiadanego orzeczenia, ponieważ samo naruszenie sprawności organizmu (choroba) nie jest tożsame z niepełnosprawnością.
Zatem jeśli pogorszył się Pani stan zdrowia, może Pani złożyć ponownie wniosek o wydanie orzeczenia, a komisja stwierdzi, czy wystąpiły okoliczności uprawniające do zmiany orzeczenia. Warto także korzystać z prawa do odwołania, jeśli orzeczenie nie będzie spełniało Pani oczekiwań.
Więcej informacji o orzekaniu do celów pozarentowych znajdzie Pani na naszym portalu.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie