Przejdź do treści głównej

Jak rozpoznać i zminimalizować ryzyko zachorowania na czerniaka?

Trwa sezon wakacyjny i wielu osobom trudno zrezygnować z opalania. Tymczasem wielogodzinne przebywanie na słońcu i nie stosowanie kosmetyków ochronnych grozi oparzeniami słonecznymi, które skutkować mogą nowotworem skóry, w tym czerniakiem. O tym, co zrobić, gdy na ciele zaobserwujemy niepokojącą zmianę oraz jak zminimalizować ryzyko zachorowania na czerniaka opowiadamy w odcinku programu „Misja Integracja”.

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, wywodzący się z melanocytów, czyli komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Czerniak zwykle wywołuje wiele obaw i lęków, ale co trzeba zaznaczyć, wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczony. Dlatego ogromną rolę w rozpoznaniu czerniaka możemy odegrać my sami oraz nasi najbliżsi, poprzez samobadanie skóry, obserwowanie zmian i szybkie reagowanie w razie jakichkolwiek wątpliwości i obaw.

O tym, kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na nowotwór skóry, jakie zmiany na skórze powinny nas zaniepokoić i jak rozpoznać czerniaka oraz w jakich miejscach na ciele może się on rozwinąć, Piotr Pawłowski rozmawia z dr n. med. Moniką Słowińską, dermatologiem z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie. Dodatkowo gość programu mówi o tym, jak zminimalizować ryzyko zachorowania na czerniaka i dlaczego bezwzględnie powinno się zabronić opalania w solariach.

W odcinku pokazujemy również, jak prawidłowo badać swoją skórę, w jaki sposób i w jakich warunkach oglądać zmiany oraz w jakich przypadkach niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Powiązane filmy

Prawy panel

Wspierają nas