Przejdź do treści głównej

Bądź świadomy HCV!

Ruszyła kampania społeczna „HCV Jestem świadom”, realizowana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH. Jednym ze sloganów kampanii są słowa: „Nie zajmuj się sztucznymi problemami. Wirus HCV to realne zagrożenie!”. Sprawdź jak ograniczyć ryzyko zakażenia HCV.

Po kilku latach intensywnych badań epidemiologicznych, okazało się, że w Polsce nawet do ok. 200 tys. osób może być zakażonych HCV. To mniej więcej tyle co liczba mieszkańców takich miast jak np. Zielona Góra, Olsztyn czy Kielce.

Czym jest wirus HCV?

HCV (ang. Hepatitis C Virus) jest to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (wzw C). Zakażenie wirusem HCV przebiega w większości przypadków bez charakterystycznych objawów i może ujawnić się dopiero po wielu latach w postaci marskości lub raka wątrobowokomórkowego.

Ile dokładnie osób jest w Polsce zakażonych - nie wiadomo, bo badań w kierunku HCV wykonuje się wciąż zbyt mało. Wyniki badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego są alarmujące: w Polsce 80 proc. osób zakażonych HCV o tym nie wie, a świadomość na temat zakażeń HCV w społeczeństwie jest wciąż zbyt niska. Ponad połowa osób, czyli 55 proc. deklaruje, że nigdy nie słyszała o wirusie HCV.

napis na plakacie: Kolejne ataki rekina! Nie zajmuj się sztucznymi problemami. Wirus HCV to realne zagrożenie!

Kiedy mozna się zarazić?

- Wirus HCV znajduje się nie tylko w komórkach wątroby, ale także we krwi i większości płynów ustrojowych osoby zakażonej, takich jak nasienie, wydzielina szyjki macicy czy płyny z jam ciała – mówi dr. hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas wykonywania zabiegów medycznych lub pozamedycznych z przerwaniem ciągłości tkanek i z użyciem niejałowego sprzętu medycznego, np. igły, skalpela. Nie można w sposób matematyczny określić ryzyka transmisji wirusa w czasie procedur medycznych i pozamedycznych. Obecnie, w związku ze znaczną poprawą stanu higieny szpitalnej, sporadycznie dochodzi do zakażeń HCV podczas zabiegów leczniczych. Należy jednak pamiętać, że HCV jest wirusem odkrytym stosunkowo niedawno, w 1989 r., a powszechna i rutynowa możliwość diagnostyki tego zakażenia istnieje w Polsce od 1993 r. Zatem wszystkie osoby, które były hospitalizowane przed ponad 20 laty lub też otrzymywały w tym czasie leczenie preparatami krwi, mogły być narażone na zakażenie HCV i powinny być zbadane w tym kierunku.

napis na plakacie: Tropikalne pająki w bananie! Nie zajmuj się sztucznymi problemami. Wirus HCV to realne zagrożenie!

Bezpłatne szkolenia

W ramach kampanii, oprócz wspólnie spędzonego czasu podczas pikników Lato z Radiem i wybranych imprez lokalnych o HCV usłyszysz w radio, zobaczysz nasz przekaz w telewizji, na portalach społecznościowych  i plakatach na przystankach. W każdej chwili zapraszamy na portal internetowy dedykowany kampanii - jestemswiadom.org, gdzie można znaleźć potrzebne informacje na temat HCV oraz bezpłatne szkolenia dla pracowników zawodów medycznych, które pokazują jak zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem pacjentów.

Strategia komunikacji, kreacja kampanii, w tym spot tv, spot radiowy,  printy i projekt strony internetowej autorstwa agencji marketingu społecznego TELESCOPE w intrygujący sposób pokazuje, że zagrożenie zakażeniem HCV jest realne w zwykłych codziennych sytuacjach. Spot w reżyserii Piotra Onopy wyprodukowała Papaya Films. Za zakup mediów opowiada MasterMind Media.

Powyższe działania podejmowane są przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–PZH w ramach Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministra Zdrowia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Powiązane filmy

Prawy panel

Wspierają nas