Nowy Prezes PFRON Robert Kwiatkowski gościem programu „Misja Integracja”
- Dziś PFRON to instytucja, która sprawnie gromadzi środki, ale nie kreuje rzeczywistości – mówi Robert Kwiatkowski w rozmowie z Piotrem Pawłowskim. W programie „Misja Integracja” nowy Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zapowiada zmiany. Chce je przeprowadzić wspólnie ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością. Premiera w sobotę 9 lipca br. o godz. 8:50 w TVP3.
Co jest dzisiaj największą bolączką Funduszu? Jak PFRON chce zachęcać osoby z niepełnosprawnością do podejmowania pracy, a pracodawców do ich zatrudniania? Kiedy możemy spodziewać się nowej ustawy, która zastąpi ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych? Na te i inne pytania odpowiada gość programu „Misja Integracja”, Robert Kwiatkowski. Prezes PFRON zaprasza też do zgłaszania własnych propozycji zmian w przepisach – konsultacje społeczne potrwają do 15 września 2016 r.
Wiadomo, że budżet PFRON składa się przede wszystkim z wpłat od pracodawców, którzy nie zatrudniają odpowiedniej liczby osób z niepełnosprawnością. Czy więc nowy prezes Funduszu, mówiąc o wzroście poziomu ich zatrudnienia, nie spowoduje, że budżet PFRON będzie zagrożony?
- Z przyjemnością zostanę odwołany, jeżeli PFRON przestanie być wypłacalny z tego tytułu, że znacząco wzrosło zatrudnienie os. niepełnosprawnych – deklaruje w programie Robert Kwiatkowski.
W tym odcinku „Misji Integracja” sprawdzamy też, jak PFRON dba o zatrudnienie osób z niepełnosprawnością we własnych jednostkach. W polskich urzędach osoby te stanowią 4,2 proc. zatrudnionych, w Funduszu – ok. 13 proc. Czym zajmują się urzędnicy z niepełnosprawnością?
Z naszą kamerą zaglądamy też za drzwi warsztatu terapii zajęciowej – jednego z instrumentów aktywizacji zawodowej, finansowanego przez PFRON. Pokazujemy, czym zajmują się uczestnicy zajęć, ile czasu spędzają w warsztatach i jakie mają szanse trafić stamtąd na rynek pracy.
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:50 na antenie TVP3. Powtórka w poniedziałek ok. godz. 15:40.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu Niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@integracja.org.
TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:
NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7
Komentarze
-
słuchajcie nas
08.07.2016, 18:52Nic o nas bez nas! Czyli pytajcie praktyków na dołach co i jak można zrobić, co jest utrapieniem a co jest dobre i nie należy tego zmieniać. Jeżeli jest projekt zmiany czegoś to trzeba zobaczyć czy ktoś na tym nie ucierpi. Głosy ludu czyli nas niech będą słyszalne w Warszawie ! Traktujcie nas poważnie, nawet jak mamy inne zdanie.odpowiedz na komentarz -
pisałem do PEFRONu w Chojnicach o jakieś dofinansowanie do modernizacji łazienki bo jestem kaleką i po poważnej operacji ,życie i utrzymywanie higieny to istna gehenna . uznano mój wniosek za zasadny lecz ze względu jak to określono na brak środków rozpatrzono negatywnie taka to pomoc w udręce niepełnosprawnym Myślę ,że gro funduszy jest przejadane na płace i inne potrzeby tej organizacji ,potrzebne są kontrole i zmiany organizacyjne aby środki trafiały do potrzebujących pozdrawiam i miłego dnia .odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz