Za pan brat
Zapraszamy do świata najnowszych technologii – nowinek i wynalazków, które mają ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Czy osoby z ograniczeniami narządu wzroku wiedzą, co w trawie piszczy?
Biała laska ze skanerem
Safe Step to laska dla osób z dysfunkcją wzroku, z wbudowanym skanerem i podświetleniem. Laska ma czujnik zbliżeniowy, który informuje osobę niewidomą o przeszkodach. W uchwycie laski jest mechanizm, który emituje wibracje nasilające się lub malejące, w zależności od tego, jak daleko znajduje się przeszkoda. Podświetlenie pozwala na lepszą widoczność w nocy osoby poruszającej się z laską. Ma ona także wbudowane kółko, które ułatwia prowadzenie po podłożu, co jest przydatne również dla osób z niedowładem ręki. Produkt jest w fazie prototypu.
Muzyka na komendę
Teraz coś dla miłośników muzyki. Rock Lock jest bezpłatną aplikacją, która pozwala obsługiwać bibliotekę muzyczną bez konieczności używania wzroku. Telefon reaguje po prostu na komendy głosowe. Trzeba mieć aparat telefoniczny z system Android 2.2 lub nowszym i można rozkoszować się muzyką zgromadzoną w telefonie wszędzie, gdzie się jest.
Elektrody w oku
Argus II to cały zestaw urządzeń. Jego najważniejsze elementy to wszczepione w oko elektrody i mikroprocesor, kamera umieszczona na specjalnych okularach i moduł zasilania. Jak to działa? Kamera rejestruje obraz i poprzez nadajnik bezprzewodowy przekazuje go do mikroprocesora wszczepionego blisko siatkówki. Ten zamienia obraz w serię zmiennych impulsów elektrycznych, działających poprzez drobne elektrody na komórki siatkówki, co umożliwia wytworzenie obrazu. Ten produkt jest drogi, kosztuje powyżej 100 tys. dol. Więcej informacji – na anglojęzycznej stronie producenta: www.secondsight.com.
Drukarki, programy i przenośne czytniki
Warto wiedzieć o SuperNova – programie komputerowym, który czyta na głos tekst na ekranie, powiększa go i tłumaczy w brajlu. Podobną funkcję czytnika ekranu ma Cobra 10 – program na komputery PC. W podstawowej wersji jest w języku angielskim, ale można wgrać inne języki.
- Auto-Lektor Braille czyta każdy tekst, nawet słabo wydrukowane gazety. Po podłączeniu do komputera umożliwia obsługę poczty elektronicznej i czyta zawartość stron internetowych.
- ClassMate Reader audio book player jednocześnie czyta na głos i wyświetla tekst na ekranie. Ma funkcję powiększania i zmienienia kontrastu tekstu. Pomoże też w uczeniu się i zapamiętywaniu.
- Prodigi Duo to urządzenie, które może być stacjonarnym, jak i mobilnym powiększalnikiem tekstu. Ma też opcję czytania tekstu. Pozwala osobom niedowidzącym np. przeczytać skład produktu lub inne informacje zazwyczaj pisane małym drukiem.
- Eye-Pal Reader umożliwia osobom niewidomym czytanie książek i gazet zapisanych drukiem. Książkę umieszcza się w odpowiednim miejscu, a urządzenie dopasowuje się do jej wielkości, dzięki czemu niezależnie od formatu nie omija żadnych linijek.
- Eye-Pal Reading Machine działa na USB czytające dowolny wydrukowany tekst. Należy podłączyć je do komputera (i PC, i Mac). Urządzenie pomaga szybko przejrzeć plik listów czy dokumentów i przenieść je na komputer.
- Basic-D Embosser jest podstawową drukarka brajowską, pozwalającą na dwustronne drukowanie tekstu.
- Braille Box Embosser to bardzo szybka drukarka, która drukuje w alfabecie Braille’a, nawet do 800 stron na godzinę.
Aparat fotograficzny
Touch Sight to aparat fotograficzny dostosowany dla potrzeb osób niewidomych, zaprojektowany przez firmę Samsung. Wyświetlacz LCD zastąpiony jest w aparacie przez system generujący opisy do odczytu za pomocą dotyku. Dzięki temu osoby niewidome mogą cieszyć się uwiecznianiem wybranych obrazów. Zdjęcia najlepiej wykonywać, przykładając aparat do czoła. Pozwala to dokładniej sfotografować obiekt i uniknąć poruszenia zdjęcia. Aparat ma funkcję dźwiękowych opisów zdjęć (by łatwo odnaleźć je w galerii) i możliwość przeczytania opisu obrazu dzięki trójwymiarowemu panelowi z brajlem.
Toaleta
Na koniec coś bardzo przyziemnego, ale nieodzownego – WC Top. To automatyczna toaleta publiczna z funkcją instrukcji głosowej. Po wejściu usłyszymy, co jest wyposażeniem toalety. Znajdą się tam także automatyczne zestawy myjące, automatyczny podajnik papieru toaletowego, bezdotykowa umywalka i poręcze dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Toalety spełniają wymogi projektowania uniwersalnego. Takich zautomatyzowanych „mówiących toalet” przybywa nie tylko za granicą, ale i w Polsce. Można je znaleźć m.in.: w Zgierzu, Chochołowie, Bielsku-Białej i Częstochowie.
Partnerem artykułu jest
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz