Świadczenie pielęgnacyjne a brak punktu 8 w orzeczeniu
Dziecko od paru miesięcy ma kolejne orzeczenie o niepełnosprawności, niestety w pkt. 8 orzeczenia ma wpisane NIE. Do tej pory nie pobierałam świadczenia pielęgnacyjnego na nie, gdyż sama jestem na rencie, w 2017 r. kończy mi się renta, a dziecko ma orzeczenie do 2018 r. Chciałabym przejść na świadczenie pielęgnacyjne, ale czy mogę ponownie złożyć wniosek na komisję dziecka, aby uzyskać ten punkt 8, jeżeli orzeczenie mam już rok i jest ono ważne przez kolejne 2 lata? Co zrobić w takiej sytuacji? Dziękuję.
Szanowna Pani,
Dość często zdarza się, że treść orzeczenia, które otrzymaliśmy, odbiega od naszych oczekiwań. W przypadku, gdy nie zgadzamy się z treścią orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, przysługuje nam prawo do odwołania. Jednak bezwzględnie należy trzymać się ściśle określonych terminów, które znajdują się w pouczeniu niniejszej decyzji organu orzekającego.
Na odwołanie się osoba zainteresowana lub jej przedstawiciel ustawowy mają do dyspozycji termin 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie składamy do wyższej instancji za pośrednictwem niższej, czyli pismo odwoławcze adresujemy do wojewódzkiego zespołu orzekającego, ale składamy je w zespole powiatowym. Jeżeli nie zgodzimy się z decyzją zespołu wojewódzkiego, kolejne odwołanie składamy do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, za pośrednictwem zespołu wojewódzkiego, który wydał niesatysfakcjonujące nas orzeczenie.
Uzasadnienie odwołania powinno być napisane krótko i zwięźle. Powinno wskazywać wszelkie istotne okoliczności, które nie zostały wzięte pod uwagę przy ocenie stanu zdrowia, a więc również te wspomniane przez Panią, dotyczące sprawowania stałej lub długotrwałej opieki rodzica/opiekuna faktycznego dziecka oraz warunków socjalnych wnioskodawcy. Najlepiej dołączyć do odwołania aktualną i kompletną dokumentację medyczną. Niestety, odwołanie złożone po terminie jest nieskuteczne.
Biorąc pod uwagę informację podaną przez Panią, minął już czas odwołania/ zaskarżenia decyzji wydanej przez Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a więc orzeczenie pozostaje w mocy względem wszystkich punktów w nim zawartych.
W obecnej sytuacji pozostaje Pani możliwość złożenia wniosku o wyznaczenie komisji orzekającej dopiero, gdy będzie kończyła się ważność orzeczenia dziecka. W sytuacji gdyby nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia dziecka, wówczas ma Pani pełne prawo do przedterminowego złożenia wniosku i weryfikacje stanu zdrowia. Proszę jednak pamiętać, że należy przedłożyć komisji orzekającej pełną dokumentację medyczną poświadczającą ten fakt.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. (Dz.U. 2011 nr 127 poz. 721 z późn. zm.)
- §16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. 2015 poz. 1110)
Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja w Gdyni