300 osób znalazło już pracę z Programem „Włącz się”
Fundacja „La Caixa” w Polsce po raz pierwszy przyznała specjalne nagrody pracodawcom, którzy ze szczególnym zaangażowaniem realizują w swoim firmach misję Programu „Włącz się”, powstałego na rzecz m.in. osób z niepełnosprawnością. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji jest jedną z pięciu organizacji partnerskich Fundacji, dzięki którym tylko w 2015 r. udało się znaleźć pracę 300 osobom.
Program „Włącz się” został oparty na innowacyjnej koncepcji współpracy między firmami społecznie zaangażowanymi a organizacjami pozarządowymi, których beneficjentami są osoby z grup defaworyzowanych. Należą do nich osoby z niepełnosprawnością, ofiary przemocy domowej, byli więźniowie, osoby bezdomne, młodzi ludzie doświadczający problemów społeczno-ekonomicznych i inni.
300 zatrudnionych osób
Fundacja „La Caixa” pragnie zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą zatrudnienia osób wykluczonych z rynku pracy, a z drugiej strony zachęcić firmy w Polsce do zaangażowania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. CSR – Corporate Social Responsability). Celem Programu „Włącz się” jest aktywizacja zawodowa osób wykluczonych. Gwarancja dobrej pracy jest pierwszym krokiem do zmniejszenia wykluczenia społecznego, biedy oraz marginalizacji społecznej.
W 2015 r. praca trenerów pracy, doradców zawodowych i psychologów z pięciu organizacji partnerskich, w tym Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, zaowocowała zatrudnieniem ponad 300 osób.
- W kontekście pierwszej edycji rozdania nagród Programu „Włącz się” chciałam podkreślić ogromną wdzięczność i wyrazić podziękowania dla pracowników organizacji partnerskich w przygotowanie beneficjentów do wejścia na rynek pracy – podkreśliła Anna Sobierańska, koordynator Programu „Włącz się” w Polsce. – Dziękuję także wszystkim firmom zaangażowanym we współpracę z Programem. Wszystkie te wysiłki i codzienna praca dużej grupy osób umożliwiają wielu ludziom i ich rodzinom normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Praca społeczno-socjalna, czyli dusza
„La Caixa” jest trzecią co do wielkości instytucją finansową w Hiszpanii i pierwszą co do wielkości kasą oszczędnościową w Europie. Ma ponad 10 milionów klientów i największą sieć filii w Hiszpanii – 5200 oddziałów. Jednym z kluczowych projektów prowadzanych przez „La Caixa” jest jej działalność w sferze socjalno-społecznej. Fundacja „La Caixa” jest pierwszą w Hiszpanii, drugą w Europie i trzecią w skali świata fundacją prywatną, biorąc pod uwagę budżet, jakim dysponuje.
Kasa Oszczędnościowa i Emerytalna z Barcelony, popularnie zwana „La Caixa”, została utworzona ponad sto lat temu w celu przyczyniania się do poprawy warunków życia ludności. Dlatego od samego początku praca „La Caixa” skupiła się na potrzebach ludzkich poprzez następujące rodzaje działalności: z jednej strony wychodząc naprzeciw potrzebom finansowym mieszkańców, z drugiej strony przyczyniając się do rozwiązywania podstawowych problemów społecznych. Fundacja „La Caixa” do dziś pozostaje wierna swoim podstawowym wartościom i sto lat od jej założenia są one jeszcze bardziej aktualne. Praca społeczno-socjalna jest duszą „La Caixa”.
Jak to działa?
Program „Włącz się” (hiszp. Incorpora) został zapoczątkowany przez Fundację „la Caixa” w Hiszpanii w 2006 r. Odniósł duży sukces, więc został opracowany i wdrożony w Maroku, a od marca 2012 r. jest wdrażany w Polsce. Program opiera się na łączeniu i współpracy w ramach jednej sieci organizacji społecznych wspólnie z przedsiębiorstwami, bazując na zasadach społecznej odpowiedzialności biznesu. Fundacja „La Caixa” działa na terenie województwa mazowieckiego i niektórych dużych miast Polski.
„Włącz się” w Polsce, to organizacje wspierające aktywizację zawodową osób wykluczonych: Fundacja Naukowa Instytutu Badań Strukturalnych (organizacja koordynująca), Fundacja Aktywizacja, Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Stowarzyszenie Spoza, Fundacja Sławek.
- Elementem kluczowym dla powodzenia całego projektu są profesjonalni doradcy zawodowi zatrudnieni w organizacjach pozarządowych, mający bezpośredni kontakt z beneficjentem – podkreśla Marc Simon, dyrektor Programów Społecznych fundacji banku „La Caixa”. – To dzięki ich pracy „Włącz się” oferuje kompleksową usługę w zakresie pośrednictwa pracy i wsparcia osób wykluczonych poza zawodowy nawias społeczny. Firmie należącej do sieci „Włącz się” proponujemy kandydata, spełniającego wymagane kryteria, a któremu udzielamy wsparcia od pierwszego dnia pracy lub szkolenia aż po utrzymanie miejsca pracy.
W taki sposób przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe pracują wspólnie na rzecz zatrudnienia osób mających trudności w znalezieniu pracy, ułatwiając ich integrację społeczną, jednocześnie wspierając potrzeby biznesu.
Wsparcie pracodawców
Co Program „Włącz się” oferuje pracodawcy? Jego udział w Programie „Włącz się”, oprócz wielu korzyści „miękkich”, takich jak możliwość pozyskania długoletniego, zmotywowanego i otwartego na nowe wyzwania pracownika, niesie za sobą także wzrost prestiżu firmy odpowiedzialnej społecznie. Udział w programie to nie tylko wymierne korzyści finansowe dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością, to również szansa na zarządzanie różnorodnym zespołem i potwierdzenie społecznego zaangażowania firmy.
Kandydat do pracy przed przystąpieniem do rekrutacji przechodzi cykl indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym, podczas których określone zostają jego predyspozycje zawodowe oraz tworzony jest bilans kompetencji. Jeżeli określona w ich wyniku indywidualna ścieżka kariery wymaga uzupełnienia, zostaje on skierowany na dodatkowe, uzupełniające kursy czy szkolenia. Dodatkowo doradców zawodowych, w procesie przygotowania kandydatów do pracy, wspierają prawnicy, psychologowie, coachowie i pośrednicy pracy.
Firma, która wyrazi chęć zatrudnienia osoby z grup defaworyzowanych, może liczyć na wsparcie oraz indywidualny kontakt ze strony doradcy zawodowego. Na życzenie pracodawcy przeprowadzone zostanie także szkolenie przyszłych współpracowników, badające przyczyny wykluczenia społecznego oraz zarządzania różnorodnością w firmach.
Monitoring i analiza
Zaangażowanie doradców zawodowych nie kończy się jednak z dniem rozpoczęcia pracy przez osobę wykluczoną. Monitorują i analizują oni dalsze postępy swoich podopiecznych, pozostając także w stałym kontakcie z pracodawcą, który może liczyć na ich dalsze wsparcie.
Po zatrudnieniu przez daną firmę beneficjenta programu „Włącz się” nadal czuwa nad nim organizacja pozarządowa: monitoruje jego sytuację poprzez cykliczne kontakty. Pomaga osobom zatrudnionym w utrzymaniu pracy przede wszystkim poprzez eliminację potencjalnych zagrożeń.
Poza tym, u pracodawcy prowadzone są konsultacje w zakresie korzyści i uprawnień, jakie przysługują mu z tytułu zatrudnienia osób z niepełnosprawnością oraz świadczona jest pomoc w wyliczeniu wysokości dofinansowań do ich wynagrodzeń.
Okres bez pracy zamiast upadku
Najlepszym podsumowaniem działań Programu „Włącz się” może być opinia jednego z uczestników, Marka Kałużki:
- Dlaczego szukam pracy z pomocą Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i uczestniczę w prowadzonym przez nie Programie Fundacji La Caixa „Włącz się”? Żeby moje aplikowanie na oferty pracy nie było jedynie bezskutecznym waleniem głową w mur, żeby moja determinacja w szukaniu pracy nie przerodziła się w czystą złość na bezrobocie, na pracodawców, na państwo, żeby zadać kłam tezie, że pracę można dostać, zwłaszcza będąc osobą niepełnosprawną, tylko po znajomości, żeby moje obecne bezrobocie było tylko kolejnym okresem bez pracy w moim życiorysie, a nie UPADKIEM. Dlatego mam nadzieję znaleźć pracę z pomocą Integracji, uczestnicząc w prowadzonym przez nią programie integracji zawodowej Fundacji La Caixa.
Komentarz