Wydawanie pieniędzy z 1% podatku bardziej przejrzyste
Od 19 lipca 2016 r. zmieniają się zasady przeprowadzania kampanii na rzecz przekazywania 1 proc. podatku dla wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego (OPP).
Obecnie każda organizacja pożytku publicznego organizując kampanię zachęcającą do przekazywania 1 proc. podatku na jej rzecz, musi poinformować, że ta kampania jest także finansowana ze środków zebranych z 1 proc. Dotychczas zasada ta obowiązywała bezwzględnie, choć nie było rozporządzenia w tej sprawie.
Od 19 lipca br. treść i formę tego komunikatu dokładnie określi rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej (rozporządzenie z 22 czerwca 2016 r. w sprawie zamieszczania informacji przez organizacje pożytku publicznego z zakresu 1% podatku dochodowego od osób fizycznych).
Komunikat ten będzie brzmiał następująco: „Materiał promocyjny został sfinansowany/współfinansowany ze środków finansowych pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.”
Jeśli ze względów technicznych nie będzie możliwe zamieszczenie tak długiej informacji, konieczne będzie napisanie: „Sfinansowano z 1% podatku”.
Program poinformuje
Zmieni się również to, że programy komputerowe, które pomagają nam rozliczać podatek, będą musiały zawierać komunikat: „Program ten nie umożliwia swobodnego wyboru i przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej organizacji pożytku publicznego”. Programy, które dają możliwość wyboru OPP również będą musiały o tym w sposób jasny i czytelny informować, jeszcze zanim zaczniemy wypełniać zeznanie podatkowe przy ich pomocy.
Nowe przepisy mają zwiększyć przejrzystość w wydatkowaniu środków przekazanych przez podatników w ramach 1 proc., a organizacja, która nie będzie ich przestrzegać, zapłaci grzywnę.
Organizacje, które rozpoczęły kampanię 1 proc. przed wejściem w życie powyższych przepisów, będą mogły ją jeszcze prowadzić na starych zasadach maksymalnie przez miesiąc, czyli nie dłużej niż do 19 sierpnia br.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Krótkie podsumowanie 2024 roku na portalu
- Jaka pomoc z PFRON w 2025 roku? Znamy szczegóły programu „Aktywny samorząd”
- Będą wyższe dofinansowania do wynagrodzeń. Kiedy trafią do pracodawców?
- Srebrna gospodarka. Wszystko zaczyna się od małych zmian
- Na stronie ZUS już dostępny jest wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Kto musi go składać?
Dodaj komentarz