Dyscypliny Rio 2016: żeglarstwo
Pierwsze zawody żeglarskie osób z niepełnosprawnością rozegrane zostały w 1980 r. w Szwajcarii. Na igrzyskach paraolimpijskich żeglarstwo zostało zaprezentowane jako sport pokazowy w Atlancie w 1996 r. Cztery lata później już pełnoprawnie żeglarze rywalizowali o paraolimpijskie medale.
W Sydney rozegrano dwie konkurencje. W jednoosobowej klasie 2.4 m.R rywalizowało 17 osób, zaś w trzyosobowym Sonarze – 15 załóg. Historyczne tytuły powędrowały do Niemca Heiko Kroegera oraz do trójki z Nowej Zelandii: Graeme’a Martina, Jamiego Dunrossa i Noela Robinsa.
W Pekinie dołączono do programu klasę dwuosobową SKUD18, siedem załóg składało się z kobiety i mężczyzny. To właśnie w Chinach medale w żeglarstwie trafiły pierwszy raz w ręce pań. Cztery lata później rywalizowano w tych samych konkurencjach. Historyczne złoto w klasie 2.4m.R wywalczyła Helena Lucas, jedyna startująca w tej klasie kobieta.
Zasady żeglarstwa osób z niepełnosprawnością
W czasie zawodów wszystkie załogi startują jednocześnie. Ich zadaniem jest przepłynięcie określonej trasy w jak najkrótszym czasie. Wyścig powtarza się kilkukrotnie w ciągu kilku dni, nie wliczając do końcowego wyniku najsłabszego występu każdej z załóg.
Punkty za każdy z wyścigów przyznawane są adekwatnie do zajętego miejsca: 1 punkt za pierwsze miejsce, 2 punkty za drugie itd. Całą rywalizację wygrywa ta załoga, która w sumie zdobędzie najmniej punktów.
W Rio de Janeiro zaplanowanych jest do przeprowadzenia 11 wyścigów. Rozdanie medali planowane jest na 12 września 2016 r., przedostatniego dnia igrzysk.
Kategorie niepełnosprawności w żeglarstwie
Konkurencja ta jest przeznaczona dla zawodników z niepełnosprawnością ruchową i wzrokową. System w żeglarstwie bazuje na przeliczniku poszczególnych niepełnosprawności na punkty.
- 2.4mR – klasa jednoosobowa, startować mogą zawodnicy z minimalną niepełnosprawnością. Kobiety rywalizują wspólnie z mężczyznami.
- SKUD18 – klasa dwuosobowa, mieszana (zawodnik + zawodniczka).
- SONAR – klasa trzyosobowa. Każda osoba „uzyskuje” za swoją niepełnosprawność od 1 do 7 pkt., w zależności od stopnia niepełnosprawności. Łącznie trzyosobowa załoga nie może mieć więcej niż 12 pkt.
Polskie sukcesy
Na Igrzyskach Paraolimpijskich w tej konkurencji reprezentowani byliśmy dwukrotnie. W 1996 r. załoga Zbigniew Czarnecki, Bogusław Grzelak, Jan Kaleta i Jacek Osada zajęła ostatnie, 15 miejsce w pokazowej konkurencji z udziałem czteroosobowej łódki. Oficjalnie pierwszy raz biało-czerwoni wzięli udział w regatach w klasie Sonar w Atenach. Piotr Nowak, Krzysztof Kwapiszewski oraz Andrzej Puchalski zajęli 13 miejsce w gronie 15 załóg.
Jak będzie w Rio?
Monika Gibes i Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn) w maju podczas mistrzostw świata rozgrywanych w Holandii w paraolimpijskiej klasie SKUD 18 zdobyli złoty medal. Biało-czerwoni tym samym pokazali, że w Rio szansy na dobry wynik należy upatrywać również i w żeglarstwie.
Czy wiesz, że...
Żeglarstwo i piłka nożna 7-osobowa zostały... usunięte z programu Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Za cztery lata w Japonii w zamian zobaczymy badminton i taekwondo.
Informacje praktyczne
Obiekt
Marina da gloria
Liczba kompletów medali
3
Terminarz
- 12 września, poniedziałek – sesja w godz. 18:00-21:00
- 13 września, wtorek – sesja w godz. 18:00-21:00
- 14 września, środa – sesja w godz. 18:00-21:00
- 15 września, czwartek – sesja w godz. 18:00-21:00
- 16 września, piątek – sesja w godz. 18:00-21:00
- 17 września, sobota – sesja w godz. 17:00-22:30
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz