Prawnik radzi ws. poufnych dokumentów
Jestem osobą z porażeniem czterokończynowym i mam trudności z podpisywaniem dokumentów. Chcę zapytać, jaka jest procedura ustanowienia osoby, która za mnie mogłaby składać podpisy? Czy mogę taką osobę wybrać i wskazać? Czy też jest lista osób wyznaczonych do takich bardzo poufnych czynności?
Andrzej H. z woj. wielkopolskiego
Kilka przepisów w polskim ustawodawstwie określa, jak osoba w Pańskiej sytuacji powinna oświadczać swoją wolę.
Sytuację osób takich jak Pan reguluje:
-
Art. 79 Kodeksu cywilnego:
- „Osoba niemogąca pisać, lecz mogąca czytać może złożyć oświadczenie woli w formie pisemnej bądź w ten sposób, że uczyni na dokumencie tuszowy odcisk palca, a obok tego odcisku inna osoba wypisze jej imię i nazwisko, umieszczając swój podpis, bądź też w ten sposób, że zamiast składającego oświadczenie podpisze się inna osoba, a jej podpis będzie poświadczony przez notariusza lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa z zaznaczeniem, że został złożony na życzenie niemogącego pisać, lecz mogącego czytać”.
-
a także Art. 63. Kodeksu postępowania administracyjnego:
- § 1. Podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia) mogą być wnoszone pisemnie, telegraficznie, za pomocą telefaksu lub ustnie do protokołu, a także za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej, utworzoną na podstawie Ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne...
- ...§ 3. Podanie wniesione pisemnie albo ustnie do protokołu powinno być podpisane przez wnoszącego, a protokół ponadto przez pracownika, który go sporządził. Gdy podanie wnosi osoba, która nie może lub nie umie złożyć podpisu, podanie lub protokół podpisuje za nią inna osoba przez nią upoważniona, czyniąc o tym wzmiankę obok podpisu.
Reasumując, może Pan wybrać zaufaną bliską sobie osobę, nawet niespokrewnioną, i upoważnić ją np. do odbioru Pańskiej renty. Listy takich osób nie ma. To musi być osoba, której Pan ufa. Upoważnienie może uprawniać do wielu spraw lub do jednej, w sposób ciągły i powtarzalny również. Upoważnienie w sprawach takich jak kupno mieszkania, gdzie wymagany jest akt notarialny, musi być sporządzane przez notariusza. Koszt to ok. 100 zł.
Warto jednak pamiętać, że osoby takie jak Pan, czyli potrafiące czytać, a niemogące pisać, mogą skorzystać z pomocy organów samorządowych. Każde oświadczenie woli niemogącego pisać, lecz mogącego czytać może poświadczyć wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa. Poświadczenie własnoręczności podpisu sporządzone na podstawie tego przepisu wywołuje takie same skutki, jak gdyby poświadczenia dokonywał notariusz. Opłata jest dużo niższa, a w niektórych sprawach jej brak.
Komentarz