Warszawa: rowerzysta musi ustąpić osobie na wózku
Od lipca 2016 r. osoby na wózkach inwalidzkich i rodzice z wózkami dziecięcymi mają pierwszeństwo przed rowerzystami do przejazdu w miejscu do tego wyznaczonym w warszawskim autobusie, tramwaju i metrze.
Przepisy porządkowe, dotyczące ochrony zdrowia, życia i mienia osób korzystających z transportu publicznego, określone zostały uchwałą Rady Warszawy w związku z wejściem w życie Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.
Od 1 lipca rower może być przewożony w specjalnym stojaku w pociągu lub w wyznaczonym miejscu w autobusie, tramwaju lub metrze. Zawsze jednak pierwszeństwo mają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich i wózki dziecięce, zatem rowerzysta musi im ustąpić miejsca, a nawet opuścić pojazd, jeśli zostanie o to poproszony.
Czekać należy z przodu przystanku
Także od lipca pasażer z niepełnosprawnością ruchową, osoba niewidoma z białą laską i osoba z psem asystującym powinny czekać w przedniej części przystanku komunikacji miejskiej. Ma to umożliwić kierowcy pomoc przy wejściu do pojazdu, jeśli będzie taka potrzeba. Jeśli osoby te oczekują na przystanku „na żądanie”, kierowca ma obowiązek zawsze tam się zatrzymać, nawet jeśli taka potrzeba nie jest przez nie sygnalizowana.
Komentarze
-
Pytanie
03.08.2016, 15:49Dzień dobry, nowe zasady obowiązują wyłącznie we Warszawie?odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz