Czy osoby z niepełnosprawnością sensoryczną będą płacić składki audiowizualne?
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do przewodniczącej sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Elżbiety Kruk o rozważenie zniesienia opłat dla osób niewidomych i niesłyszących w projekcie ustawy o składce audiowizualnej.
Problem został nakreślony przez przedstawicieli Polskiego Związku Głuchych. PRO poparł w tej kwestii środowisko osób z niepełnosprawnością.
Adam Bodnar w wystąpieniu do przewodniczącej sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu wskazał, że osoby niesłyszące i niewidome nie mają możliwości korzystania z oferty programowej nadawców telewizyjnych w tym samym stopniu co osoby pełnosprawne. Polska na mocy Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, jest zobowiązana do wprowadzenia w życie określonych standardów postępowania w celu zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami realizacji ich praw.
W uzasadnieniu RPO można przeczytać powołanie się na art. 30 Konwencji: „władze państwowe uznają prawo osób z niepełnosprawnościami do udziału na zasadzie równości z innymi w życiu kulturalnym i podejmują wszelkie odpowiednie środki w celu zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami dostępu do programów telewizyjnych, filmów, teatru i innego rodzaju działalności kulturalnej w przystępnych dla nich formach. Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że osoby głuche oraz niewidome nie mają możliwości korzystania z oferty programowej przygotowanej przez nadawców telewizyjnych w stopniu równym do osób bez dysfunkcji narządów wzroku czy słuchu. Nieuzasadnione wydaje się zatem zobowiązanie osób z takimi niepełnosprawnościami do uiszczania składki audiowizualnej w pełnej wysokości.”
Komentarz