Dostosowują stanowiska pracy, choć... nie ma takiej potrzeby
Dostosowanie miejsca pracy często jest kluczową potrzebą w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością. Okazuje się jednak, że pracodawcy składają wnioski o dofinansowanie dostosowania stanowiska pracy, gdy stan pracownika z niepełnosprawnością... wcale tego nie wymaga – podaje Dziennik Gazeta Prawna.
Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) przeprowadziła w 2015 roku ponad 1,8 tys. kontroli w firmach, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnością, pod kątem warunków pracy tych osób – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Chodzi głównie o firmy ze statusem zakładu pracy chronionej (ZPChr), których sprawdzono 337, a także 21 zakładów aktywności zawodowej (ZAZ). Wśród wykrytych w 2015 roku nieprawidłowości znalazły się m.in. niedostosowanie budynków i pomieszczeń, braki były też w stroju i obuwiu roboczym pracowników.
Przy okazji okazało się, że spośród 1172 stanowisk pracy, zaopiniowanych przez PIP w celu uzyskania przez pracodawców dofinansowań ze środków PFRON do kosztów ich organizacji, jedynie 167 faktycznie wymagało przystosowania. Większość wniosków dotyczyła zatrudnienia osób, które takiego dostosowania nie potrzebowały.
Komentarz