Prawnik radzi: czy trzeba płacić za opłaty autostradowe?
Jestem Czechem i mieszkam w Czechach. Jestem także osobą niepełnosprawną z mózgowym porażeniem dziecięcym. Mam europejską kartę parkingową. Chciałbym zapytać, czy naprawdę muszę płacić w Polsce opłaty za przejazd autostradami. W Czechach nie ma takiej opcji, wystarczy przy punktach kontroli pokazać kartę parkingową i kartę niepełnosprawności; nawet samochód nie musi być mój.
Michal V., Czechy
Karta parkingowa jest dokumentem o standardzie międzynarodowym, który obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale także w krajach Unii Europejskiej. Jednak w poszczególnych krajach członkowskich obowiązują odrębne przepisy wynikające z prawa drogowego danego kraju, a co się z tym wiąże, odrębne ulgi i uprawnienia dla osob z niepełnosprawnością.
Karta Mobilności
Darmowy przejazd autostradą lub komunikacją miejską, zniżka na wejście do muzeum i darmowy bilet dla opiekuna – te ułatwienia są często niedostępne dla przybyszów z zagranicy. Może się to jednak zmienić dzięki Europejskiej Karcie Osoby Niepełnosprawnej, zwanej też Kartą Mobilności.
Karta ma umożliwić korzystanie z ulg, upustów i specjalnych usług, oferowanych osobom z niepełnosprawnością w różnych krajach Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o zniżki lub darmowe bilety w komunikacji – pociągach, tramwajach, autobusach, w obiektach kultury i miejscach użyteczności publicznej. Warto jednak podkreślić, że Karta Mobilności nie będzie przepustką do uzyskiwania świadczeń socjalnych, bowiem polityka socjalna jest wyłączną domeną krajów członkowskich Unii.
Osoby dysponujące Kartą Mobilności nie będą więc mogły ubiegać się o renty czy zasiłki niemieckie czy francuskie. Choć jeśli któryś z krajów członkowskich zadecyduje, że Karta uprawnia do korzystania z miejscowych systemów wsparcia, będzie to możliwe. Warto jednak pamiętać, że wiele państw członkowskich Unii w ogóle nie uznaje statusu prawnego osób z niepełnosprawnością, nie wydają żadnego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność. W związku z tym nie można oczekiwać, że Karta będzie czymś w rodzaju prawa europejskiego, które będzie przyjmowane automatycznie przez kraje członkowskie.
Daleka droga
Idea Karty powstała z inicjatywy Rady Europy w 1977 roku. Jak widać, do dziś nie dało się wprowadzić pomysłu w życie. Impulsem do ponownego zajęcia się tą sprawą był wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2001 r. przeciwko Republice Włoskiej, która wprowadziła zniżki dla osób w podeszłym wieku, ale tylko z obywatelstwem włoskim. Trybunał uznał to za przejaw dyskryminacji.
Z pewnością pojawienie się Europejskiej Karty Osoby Niepełnosprawnej oznaczałoby wprowadzanie w życie zapisów Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych i ułatwienia dla tych osób w przemieszczaniu się po UE. Do tego jednak droga dość daleka. Na razie więc mamy karty parkingowe, które poza podstawowym kanonem w różnych krajach dają różne uprawnienia.
Komentarz