Przejdź do treści głównej

Odwiedziny w pensjonacie „U Pana Cogito”

Schizofrenia, zaburzenia osobowości, depresja, psychoza. Diagnoza choroby psychicznej często brzmi dla pacjenta jak wyrok, który ogranicza życiową aktywność do minimum. Przykład pensjonatu „U Pana Cogito” pokazuje, że mimo choroby psychicznej można się rozwijać i spełniać zawodowo. O tym, jak funkcjonuje hotel, w którym większość personelu stanowią osoby po kryzysach psychicznych, opowiada Piotrowi Pawłowskiemu Agnieszka Lewonowska-Banach, kierowniczka pensjonatu.

Pensjonat „U Pana Cogito” to dzieło krakowskiego Stowarzyszenia Rodzin Zdrowie Psychiczne. Hotel powstał w 2003 roku jako zakład aktywności zawodowej i od początku zatrudnia osoby z problemami psychicznymi. Chorzy pracują na różnych stanowiskach: od pokojowej po kelnera i stanowią 70 proc. zatrudnionych. Przez cały okres zatrudnienia mogą liczyć na wsparcie kadry zarządzającej.

Swoją działalnością twórcy pensjonatu mierzą się z wciąż żywymi w społeczeństwie mitami na temat chorujących psychicznie, które głównie skupiają się na tym, iż te osoby są niezdolne do pracy i niebezpieczne.

W programie pokazujemy jak funkcjonuje pensjonat „U Pana Cogito” i co na temat jego działalności terapeutycznej sądzą sami pracownicy.

Prezentujemy też przykład warszawskiego przedsiębiorstwa ekonomii społecznej – Spółdzielnię Socjalną „Pożyteczni”, która jest twórcą klubokawiarni. „Pożyteczna” mieści się na Nowym Świecie i jest prowadzona przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną.  

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Powiązane filmy

Prawy panel

Wspierają nas