Przyjdź na wyjątkowy wernisaż pn. „SyMfonia serc”
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zaprasza na wernisaż prac pokonkursowych, prowadzonych przez PTSR w 2016 roku, w ramach IX edycji kampanii informacyjnej SyMfonia serc, który odbędzie się 2 września w godz. 12-14 w sali Turowicza Fundacji im. Stefana Batorego przy ul. Sapieżyńskiej 10a w Warszawie.
W programie spotkania:
- Wystąpienie prof. Jerzego Kotowicza „Nowoczesne podejście do leczenia i rehabilitacji w SM”,
- Wystąpienie dr Marioli Kosowicz „Psychologiczne aspekty życia z SM”,
- Inauguracja IX edycji kampanii informacyjnej „SyMfonia serc”,
- Nagrody dla laureatów w konkursach: poetyckim, fotograficznym, dla mediów, i na najlepszą pracę dyplomową o tematyce SM,
- Prezentacja swojej twórczości przez laureatów,
- Krótka prezentacja twórczości Grażyny Zielińskiej,
- Wernisaż nagrodzonych prac,
- Poczęstunek.
Obecność należy potwierdzić na maila Scholastykai Śniegowskiej, s.sniegowska@ptsr.org.pl lub pod nr tel: 601 25 14 41, 22 258 71 75
Istotne znaczenie aktywizacji chorych
Stwardnienie rozsiane (SM) jest przewlekłą, postępującą i nieuleczalną chorobą układu nerwowego. Niewydolność ruchowa jest jednym z dominujących objawów, nasilającym się wraz z postępem choroby.
W trakcie choroby, pojawia się smutek, frustracja, złość, spadek poczucia własnej wartości. Osoby z tą chorobą, odsuwają się od przyjaciół, zamykają się w czterech ścianach. Rodzi się frustracja, alienacja, osamotnienie, marginalizacja, a w konsekwencji wykluczenie społeczne tej grupy osób. Dlatego, koniecznym jest prowadzenie działań aktywizujących same osoby chore, ale także ich rodziny i najbliższych.
Trzy konkursy, wielu wygranych
Niezwykle ważne jest także zainteresowanie społeczeństwa polskiego problemami osób chorych na stwardnienie rozsiane i podniesienie świadomości społecznej na ten temat. Z tego względu, PTSR, w ramach kampanii społecznej „SyMfonia serc”, prowadzi dla osób chorych ogólnopolskie konkursy:
- poetycki i fotograficzny;
- konkurs dla mediów;
- konkurs na najlepszą pracę dyplomową lub licencjacką o tematyce SM.
Ukoronowaniem konkursów jest wystawa prac czyli Wernisaż. Dla autorów prac to duży, a czasami bardzo duży wysiłek fizyczny i intelektualny. Często jest „przełamywaniem” swoich niemożności, słabości ciała i psychiki. Udział w konkursach jest integracją ze światem dla nich często niedostępnym. Ich twórczość pozwala na otwarcie się, wyrażenie emocji, jest ona pokazaniem za pomocą poetyckich obrazów - ich życia, cierpienia i radości, lęków i nadziei. Dla wielu osób to „okno na świat”, za którym tęsknią i wyczekują terminu ogłoszenia konkursów.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz