Prawnik radzi: mieszkanie za opiekę
Dwa lata temu babcia przepisała mi mieszkanie w bloku w zamian za dożywotnią opiekę. Mam II grupę i umiarkowany stopień niepełnosprawności, i cały czas mieszkam w przepisanym mieszkaniu, zapewniając babci konieczną pomoc. Czy przysługują mi jakieś zniżki mieszkaniowe albo pomoc finansowa z OPS -u?
Joanna R. z woj. łódzkiego
Osoby starsze i z niepełnosprawnością z biegiem lat wymagają coraz większej opieki, często mają problemy z codziennymi czynnościami. Korzystają z pomocy rodziny, znajomych, sąsiadów. Nie mając zbyt wiele pieniędzy, by za tę opiekę płacić, nierzadko chciałyby się opiekunom „odwdzięczyć” swoim mieszkaniem – najczęściej jedyną cenną rzeczą, jaką posiadają. Decydują się więc na umowę o opiekę lub umowę dożywocia. W Pani przypadku zapewne mamy do czynienia z tą drugą opcją. Umowa dożywocia to forma zapewnienia sobie opieki przez właściciela mieszkania (domu). Taką umowę podpisać może każda osoba fizyczna, która jest właścicielem nieruchomości. Wiek nie ma znaczenia.
Nabywcą-opiekunem może być osoba z rodziny, ale też ktoś obcy, niespokrewniony, a nawet firma. Umowa dożywocia wiąże się z przeniesieniem własności nieruchomości, więc powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Przez zawarcie umowy nabywca zobowiązuje się do zapewnienia zbywcy (np. starszej osobie wymagającej opieki) dożywotniego utrzymania.
Co powinno być zawarte w umowie?
W umowie powinno zostać zapisane to, co najważniejsze, a więc najczęściej, że nabywca nieruchomości musi zapewnić wyżywienie, światło, ogrzewanie mieszkania, pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz na własny koszt musi opłacić pogrzeb dawnego właściciela.
Umowy można kształtować dowolnie, może się więc znaleźć w niej zapis, że senior lub osoba z niepełnosprawnością zachowa dostęp do kuchni, łazienki i że ma jakiś pokój do wyłącznej dyspozycji albo też dostęp do przydomowego ogrodu. Może też być zapisane, że nabywca (czyli opiekun) ma zapewnić zbywcy (czyli dawnemu właścicielowi) możliwość korzystania ze sprzętów domowych.
W liście wspomina Pani o niepełnosprawności, nie ma nic na temat Pani dochodu, czy też dochodu w Pani gospodarstwie domowym. Ten dochód ma zaś kluczowe znaczenie przy ubieganiu się o wsparcie z OPS-u a także, częściowo, o tzw. dodatek mieszkaniowy czyli dodatek do czynszu, który zależy także m.in. od metrażu, liczby osób w gospodarstwie domowym i innych czynników. Po szczegółowe informacje musi zwrócić się Pani do OPS-u i urzędu gminy lub miasta w Pani miejscu zamieszkania.
Komentarze
-
Osoba niepełnosprawna
24.04.2021, 07:23Mam na dożywocie , 1/2 mieszkania kupiłam z własnych oszczędności . Dwóch synów nie interesuje się ,brak współczucia.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz