Paraolimpiada nie dla Ciebie? Na pewno?
7 września zaczynają się Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro. Jeśli jeszcze nie wiesz, czy śledzić poczynania zawodników z niepełnosprawnością, obejrzyj zebrane przez nas spoty. One Cię przekonają, że warto.
Wielka Brytania. Pionierzy łamania stereotypów
Teledysk „Yes, I can!” jest bezsprzecznie najlepszym klipem dotyczącym Igrzysk Paraolimpijskich w Rio. Ten fakt nie powinien nikogo dziwić, ponieważ Wielka Brytania, a konkretniej Channel 4, jest pionierem w łamaniu stereotypów na temat niepełnosprawności.
To właśnie w Channel 4 zrobiono niemożliwą z pozoru rzecz przed Igrzyskami Paraolimpijskimi w Londynie w 2012 roku. Poprzez różne elementy kampanii społecznej „Meet the Superhumans” (ang. „Poznaj Superludzi”) zachęcono ponad 75 proc. Brytyjczyków do zainteresowania się sportem osób z niepełnosprawnością i oglądania zawodów. Był to sukces zarówno dla Igrzysk, jak i samego kanału telewizyjnego, który po raz pierwszy od kilku lat zanotował ogromny wzrost oglądalności – dzięki paraolimpiadzie właśnie.
Belgia. Życie to trening
Głównym przesłaniem belgijskiego spotu „Powered by Rio” (ang. „Napędzani Rio”) jest pokazanie, że Igrzyska Paraolimpijskie są jedynie zwieńczeniem ciężkich treningów, które szczelnie wypełniają dni sportowcom. Bo to „styl życia”, trwający zawsze i wszędzie.
„Trening nie zaczyna się o 9., ale z dźwiękiem budzika” – tak rozpoczyna się klip, na którym umięśniony paraolimpijczyk wstaje z łóżka i przesiada się na wózek.
„Obudzić się. Ubrać. Ogarnąć. To jest duch. Trening jest tu...” – mówi spiker, gdy kobieta na wózku, a później mężczyzna, próbują sięgnąć do wysokiej szafki po jakąś rzecz. „...tam...” – kiedy sportowiec na wózku, mając ze sobą potrzebny do treningu sprzęt, podjeżdża z wysiłkiem do drzwi budynku. „...i tu...” – w filmiku po kolei pokazują się sportowcy w codziennych sytuacjach: jadąc wózkiem po korcie tenisowym, przekraczając krawężnik czy wjeżdżając wózkiem po ruchomych schodach w miejscu bez windy. „...trening jest zawsze i wszędzie” – brzmi przesłanie.
Holandia. Bądź, kim chcesz
Pierwsze ujęcia holenderskiego spotu „Klaar voor Rio 2016” (nid. „Gotowi na Rio 2016”) to dwie nogi w granatowych, sportowych butach. Jedna z nich jest protezą, która w ciemnym pomieszczeniu przypomina metalowy pręt.
Bohaterem klipu jest chłopiec, który za chwilę siada i poprawia kończynę w protezie nogi, dociskając ją mocniej. Czynność odbywa się przy patetycznej muzyce, która przybiera na sile, gdy chłopiec wstaje, a na ścianach sportowej sali rozpoczyna się projekcja zdjęć różnych dyscyplin paraolimpijskich.
Filmik można interpretować jako marzenie młodego człowieka o byciu sportowcem, ponieważ podczas wyświetlania paraolimpijskich scen walki reprezentantów Holandii w oczach dziecka widać zachwyt. Widzimy więc najpierw scenę gry w koszykówkę na wózkach, za chwilę następuje powrót do sali, gdzie na wózku siedzi uśmiechnięty chłopiec, trzymając piłkę przy biodrze. Ten zabieg powtarza się prawie przy każdej następnej dyscyplinie, tak jakby chłopiec zastanawiał się: „A może zostać tenisistą ziemnym lub stołowym? Albo sprinterem? Zainteresować się kolarstwem, żeglarstwem lub wioślarstwem? Jest jeszcze przecież paraujeżdżenie, pływanie i mnóstwo innych dyscyplin”.
Ostatecznie, oprócz prezentacji sportów paraolimpijskich, klip niesie przesłanie, że można być kim się chce, można odnosić sukcesy i cieszyć się ze sportowego życia, tak jak inni paraolimpijczycy.
Grecja. Niemożliwe staje się możliwe
Bohaterami greckiego spotu jest kilku paraolimpijczyków, m.in. sportowiec bez jednej nogi, który rzuca oszczepem, pływak siedzący na wózku, szermierz, a także sportowiec dźwigający na ławeczce sztangę. Ujęcia dynamicznie się zmieniają, lecz każdy z mężczyzn ciężko trenuje.
Później w klipie pojawiają się nowi bohaterowie – jest kolarka, która mknie po torze, śmiejąc się, a później skacze z radości, bo okazało się, że pobiła na treningu swój rekord. Jest mężczyzna na wózku, który w skupieniu popycha piłeczkę w bocci, jest pływak, który unosi się w wodzie.
„Sportowcy greckiej reprezentacji paraolimpijskiej każdego dnia sprawiają, że niemożliwe staje się możliwe” – czytamy pod filmikiem w serwisie YouTube.
Polska. Nareszcie transmisje na żywo!
W tym roku po raz pierwszy Telewizja Polska będzie transmitować na żywo Igrzyska Paraolimpijskie. Dlatego TVP przygotowała filmik informujący o możliwości obejrzenia zmagań zawodników.
Spot obejrzeć można na stronie sport.tvp.pl
Klip jest zbiorem krótkich wypowiedzi sportowców z Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 r. Rozpoczyna się od napisów: „Do Rio de Janeiro pojedzie 91 polskich paraolimpijczyków”. Widzimy ogromny stadion zapełniony skandującymi kibicami, skok wzwyż Macieja Lepiaty i bieg Alicji Fiodorow.
- Naprawdę robi to mega wrażenie, jak się stoi na starcie i ludzie nagle zaczynają kibicować po wystrzale – mówi polska biegaczka. – To jest niesamowite uczucie! I mam nadzieję, że w Rio publiczność nie zawiedzie.
- Prowadzę ostatnio tryb rasowego jaskiniowca, bo pływam, śpię, jem na zmianę – i tak cały tydzień – wyznaje niewidomy Wojciech Makowski, a w spocie możemy zobaczyć, jak radzi sobie w basenie.
- Babcia Karolina wraca do gry – śmieje się z kolei pływaczka Karolina Hamer.
Pojawiają się napisy: „Polacy wystartują w 13 dyscyplinach” – i rzeczywiście, większość z nich można obejrzeć w dynamicznie przewijających się obrazach, w które wplecione są zdania polskich sportowców.
Klip kończą napisy: „W 2012 roku podczas Igrzysk w Londynie Polacy zdobyli 36 medali. Teraz chcą pobić ten rekord!”. Po zaledwie kilku scenach, pokazujących reakcje naszych sportowców na wygraną, można przeczytać: „Transmisje z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w Telewizji Polskiej”.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz