Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czytelniczka: 2800, które można „dorobić” do renty, to mało? To ile „niezdolne do pracy” osoby chcą dorabiać?

05.09.2016
Autor: red., fot. Freeimages.com
Czerwone dymki, oznaczające wypowiedzi w komiksie

Pod artykułem, w którym informowaliśmy, że od września br. można mniej dorobić do renty i że zmianie ulegają także kwoty dofinansowań, rozgorzała dyskusja o tym, czy w ogóle dorabianie do renty powinno być dopuszczalne i jakie graniczne kwoty byłyby właściwe.

W artykule „Można mniej dorobić do renty, zmiana kwot dofinansowań” pisaliśmy, że od 1 września 2016 r. zmieniły się m.in. limity, do których można dorobić do renty i emerytury oraz kwoty dofinansowania m.in. do turnusów rehabilitacyjnych. Niestety, tym razem przeciętne wynagrodzenie spadło z 4181,49 zł do 4019,08 zł, co ma przełożenie na sytuację pracujących rencistów i starających się o dofinansowanie ze środków PFRON.

Pojawiły się komentarze o ciężkiej sytuacji rencistów i konieczności dorabiania. Były też głosy innego rodzaju. Najbardziej dosadna okazała się Czytelniczka, która podpisała się jako „Marta III grupa”.

„(...) te uwagi, że to niesprawiedliwe przepisy – napisała pod artykułem. – A 2800,00, które można „dorobić” do renty, to mało??? To ile „niezdolne do pracy” osoby chcą dorabiać? Ludzie zdrowi obecnie pracują za 1850,00. I nie mają żadnych ulg. Ani na bilety, ani żadnych dopłat. A tu wiecznie niezadowoleni. A pani Kinga za godziwą rentę uważa minimum 2000,00 zł? A pewnie i możliwość dopracowania do renty bez ograniczeń. Nie zgadzam się. Z pensji wszystkich pracujących odprowadzane są składki, żeby te renty finansować. Nawet z tych pensji najniższych. A ON jeszcze narzekają na ograniczenia tych dopracowanych pieniędzy? Może, jeśli to taki straszny wydatek we wszystkich ich budżetach, to finansować z budżetu leki dla tych osób. Niech zatem ON za te leki nie płacą. Ale dopracowanie ograniczyć do minimalnej krajowej (jak już pisałam sprawni za takie wynagrodzenie przeżyć muszą). I tyle. A że płacą za turnusy? Niech płacą! Wszyscy wymagają tych zabiegów? Ci z celiakią, niedosłuchem i brakiem nerki także? Mam wrażenie, że ON zawsze będzie wszystkiego mało. Wszak są niepełnosprawne i „im się należy”. Czy aby nie tak patrzą na rzeczywistość?”


Czy zgadzasz się z takim podejściem do kwestii dorabiania do renty? Napisz nam swoją opinię pod artykułem.

Komentarz

  • Zniesienie limitów
    MJ.
    06.09.2016, 06:16
    Do Marta III grupa Moim zdaniem powinny być zniesione limity i niepełnosprawni powinni mieć możliwość dorobienia bez ograniczeń. Obecna sytuacja wielu osobom zamyka drogę do wykazania się, do samorealizacji do stworzenia być może własnych firm dających zatrudnienie "nieudolnym, mało zaradnym" i zdarza się nie przygotowanym życiowo zdrowym. Mam tzw ciężkie inwalidztwo sprzężone znaczne na stałe symbole O3 L, 04 O, 05 R Nie wpisano mi Symbolu N w stopniu znacznym i symbolu E w stopniu znacznym ponieważ mogą być tylko 3 symbole w orzeczeniu. Oprócz tego mam kilka dodatkowych poważnych schorzeń ale pracuję !!! Niby zarabiam ale ciągle brakuje mi pieniędzy na sprzęt ułatwiający funkcjonowanie, leki, itp. Na dofinansowania się nie łapię, bo pracuję i przekraczam minimalnie dochód...Nie stać mnie samodzielny zakup co 5 lat aparatów słuchowych za ponad 10 tys. jeden - inne mi nie pomagają, do tego zakup specjalistycznych ortez i wiele innych. Oczywiście plus wydatki na normalne życie takie jak mają zdrowi. Skąd mam brać na to pieniądze ??? Pójść do fundacji ??? Ja wolę móc zarobić odpowiednio dużo i być samowystarczalnym. A może zlikwidujmy tzw 3 grupy ? To przecież też tylko lekka dysfunkcja . Na ścisłość każdy z tzw. zdrowych na coś choruje, więc jakby się dobrze postarali to większość z przeciętnych ludzi znalazłaby "coś" na trzecią grupę ( stopień lekki)...Znam wiele osób tzw. zdrowych które są chore ale na rentę ( stopień lekki) nie idą, bo im się to nie opłaca. Wolą pracować bo lepiej na tym wychodzą...

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas