Praca dla osoby niedowidzącej
Piszę w imieniu brata, który posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Brat ma 54 lata, całe życie pracował na morzu, ostatnio na pozycji kapitana. Od roku niedowidzi, na wskutek retinopatii cukrzycowej, nie pracuje, nie posiada uprawnień do pobierania renty. Czy jest jakaś możliwość pracy, przeszkolenia, konsultacji w jego sytuacji? Jak można mu pomóc?
Szanowna Pani,
Aktywizacja zawodowa osoby niepełnosprawnej, która chciałaby powrócić na rynek pracy, to nie jest łatwa sprawa. Jednak wszystko jest dla ludzi i jest to kwestia bardzo indywidualna. Zależne jest to od wielu czynników, takich jak: rodzaj, stopień niepełnosprawności, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, wiek, predyspozycje zawodowe, zainteresowania itp., ale przede wszystkim: motywacja i chęci do ewentualnego przekwalifikowania się, by powrócić na rynek pracy. Na poszukiwaniu pracy powinno zależeć przede wszystkim samej zainteresowanej osobie. Doceniam, że troszczy się Pani o Brata i stąd Pani zapytanie w panelu „Zapytaj Doradcę”. Jednak sukces w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia będzie zależny tylko i wyłącznie od Pani Brata.
Pomoc w tym procesie wspiera wiele organizacji pozarządowych, fundacji działających na rzecz aktywizacji zawodowej osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością.
Aby poszukiwanie odpowiedniego zatrudnienia było skuteczne, wymaga często wsparcia ze strony specjalistów, np.: doradcy zawodowego (do wyznaczenia indywidualnej ścieżki zawodowej, podniesienia kwalifikacji lub przekwalifikowania zawodowego), psychologa (który zbada predyspozycje zawodowe lub porozmawia o barierach w związku z niepełnosprawnościa i odpowiednio zmotywuje) oraz pośrednika pracy (który pomoże w poszukiwaniu odpowiedniego zatrudnienia, dostosowanego do możliwości i potrzeb danej osoby). Poszczególne działania są bardzo indywidualnie, każdy potrzebuje innego wsparcia.
Osoba zainteresowana, chcąc uzyskać pomoc w tym zakresie, powinna zgłosić się do jednaj z organizacji działających na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Na terenie województwa pomorskiego jest ich co najmniej kilka.
Jedną z organizacji jest nasze Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, prowadzące Centrum Integracja Gdynia, mieszczące się na ul. Traugutta 2, 81-388 Gdynia. Czynne od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00. Tel. kontaktowy: 505 606 776, e-mail: gdynia@integracja.org
Wskazany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu umówienia spotkania rejestracyjnego do konkretnego programu aktywizacji zawodowej.
Obecnie w Centrum Integracja w Gdyni realizowane są następujące projekty:
- „Cel-Praca! – efektywna aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością”,
- „Sprawni w pracy 2016”,
- „Informacja w Integracji”.
Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja w Gdyni