W drodze do Torunia
Jak efektywnie wykorzystać jeden dzień, aby odbyć błyskawiczną wycieczkę i „zaliczyć” interesujące miejsca na mapie Polski?
Dlaczego Toruń? Powód jest prosty – to bardzo interesujące, ale i „niezadeptane” przez turystów miasto. A do tego na trasie jest Ciechocinek – słynny polski kurort, owiany wręcz legendą jako mekka kuracjuszy – w różnym wieku i z różnymi przypadłościami. Chciałam je zobaczyć na własne oczy!
Poza tym dawno nie byłam w planetarium (szansa podziwiania nieba w Toruniu), i od lat nie inhalowałam swoich dróg oddechowych – a mogła mi to zapewnić słynna ciechocińska tężnia, największa w Europie drewniana konstrukcja do odparowywania solanki.
Jeśli do mojego pomysłu podróży dodać pewność komfortowej jazdy autostradą A1 i możliwość odpoczynku na jednej ze stacji ORLEN na tej trasie – to moja decyzja nie powinna dziwić.
Gdzie się zatrzymać w drodze?
Proponowane stacje w stronę Torunia: MOP Baranów Północ – A2 za zjazdem Grodzisk/Błonie, Kutno (trzeba zjechać z autostrady) lub MOP Otłoczyn – A1 za Włocławkiem, za zjazdem Ciechocinek, a w stronę W-wy: MOP Machnacz – za zjazdem Włocławek Północ, Kutno (trzeba zjechać z autostrady) i MOP Baranów Południe – A2 za zjazdem Wiskitki. Więcej w Planerze podróży na www.orlen.pl.
STACJA ORLEN SP 4404 – MOP Otłoczyn – A1 za Włocławkiem. Są tu dwa miejsca parkingowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnością, dwie dostosowane toalety, obniżona lada przy kasie restauracyjnej. W przestronnym wnętrzu można swobodnie poruszać się na wózku zarówno w części sklepowej, jak i restauracyjnej. Skusiłam się tu tylko na kawę, gdyż posiłek zaplanowałam w ciechocińskim parku, w restauracji z podjazdem do pijalni wody...
Oddech pełną piersią
Funkcja lecznicza tężni: ściekająca po gałązkach tarniny solanka pod wpływem warunków atmosferycznych tworzy naturalne inhalatorium stanowiące intensywny, zbliżony do nadmorskiego mikroklimat strefy otaczającej. Inhalacje solankowe działają korzystnie na drogi oddechowe.
Zabytki Torunia
Toruński Rynek i okalające go uliczki tętnią życiem przez cały rok. Mieszkańcom i turystom niestraszny zabytkowy bruk, gdyż plac okalają pasy równej nawierzchni z granitowych płyt.
W sezonie letnim, nawet mimo niesprzyjającej pogody, oferta gastonomiczna wręcz „wychodzi” do klienta, dlatego nie istnieje problem jej niedostępności. Można wybierać w ogródkach restauracyjnych. Wyzwaniem dla turysty na wózku mogą okazać się jednak toalety, gdyż nie wszystkie lokale mają te przybytki dostosowane do potrzeb klientów z niepełnosprawnością.
Planetarium w Toruniu – Centrum Popularyzacji Kosmosu, na terenie Zespołu Staromiejskiego, mieści się w dawnym zbiorniku gazowym. Zostało otwarte 17 lutego 1994 r. W 1995 r. slajdy prezentowane przez projektor w planetarium zostały połączone w panoramy. W listopadzie 1997 r. założono system „all-sky”, który pozwolił pokryć obrazem slajdów całą kopułę. Tworząca sztuczne niebo kopuła planetarium ma 15 m średnicy, co czyni je jednym z trzech największych w Polsce. W sali projekcyjnej pod kopułą znajduje się 196 miejsc.
Planetarium jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, ma podjazd i windę.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz