Poseł Marek Plura: Europejski Akt Dostępności wielką szansą
„Walczcie o swoje marzenia” – mówi Artur Wachowicz, który po nieszczęśliwym wypadku na rowerze stał się niepełnosprawny. Tetrus, jak sam o sobie mówi Artur, jest właśnie w podróży przez Europę i sprawdza, czy duże europejskie miasta są przyjazne osobom na wózkach.
Niedawno był w Brukseli. Z przyjemnością gościłem go wraz z jego małżonką i pozostałymi członkami jego ekipy w Parlamencie Europejskim. Miałem okazję pokazać mu, w jaki sposób można przystosować budynek, w tym przypadku Europarlamentu, do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Mówić głośno
Wizyta Artura i Anny tu, w Brukseli to dla mnie nie tylko wielkie wzruszenie i potężny ładunek pozytywnej energii, którą emanują, ale także okazja do szczerej rozmowy o tym, co najważniejsze – o realnej sytuacji osób niepełnosprawnych, których spotykają w swojej podróży. Wiem, że ich wyprawa to także podróż poślubna. Wszyscy trzymamy kciuki za ich dalszą wspólną drogę. Wiem, że razem pokonają wszystkie bariery.
Artur „Tetrus” Wachowicz był gościem posła Marka Plury w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli podczas swojej wyprawy po Europie pod nazwą „TetroTrip”
Dostępność, a w zasadzie niedostępność środowiska miejskiego dla osób na wózkach, to ogromny problem. Musimy mówić o tym głośno. Tym bardziej, że w Europie trwa obecnie dyskusja nad Europejskim Aktem Dostępności (European Accessibility Act). Chodzi o kluczową kwestię dostępności produktów i usług.
Walka o podstawowe prawa
Trzeba to wyraźnie powiedzieć – tu nie może być dyskryminacji. Nie chodzi tylko o dostępność bankomatów, usług finansowych, transportu czy turystyki – lecz o podstawowe prawa obywateli Unii Europejskiej. Nie może być tak, że tylko z powodu niepełnosprawności ktoś nie może skorzystać z terminala płatniczego albo z windy, nie może zamówić produktu przez Internet.
Przemysłowcy już na etapie projektowania muszą brać pod uwagę to, że z ich produktów mają prawo korzystać wszyscy. Trwa w tej sprawie obecnie gorący polityczny spór i głos osób niepełnosprawnych musi być wyraźnie usłyszany. Mogą Państwo liczyć, że postaram się o to w Europarlamencie.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Podpaski dla szkół w całej Polsce. Ruszyła rekrutacja szkół do programu pilotażowego MEN!
- Łzy smutku zamienione w łzy radości. Reprezentacja Polski kobiet trzecią drużyną świata!
- Wystawa oraz Aukcja Wielkiego Serca
- Ekstra pieniądze z ZUS dla stulatków
- Białystok: „Dekada 80” - spektakl z udziałem osób z niepełnosprawnością słuchu
Komentarz