Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dziadek do orzechów

20.09.2016
Autor: Piotr Pawłowski, redaktor naczelny; fot. A. Świetlik
Źródło: Integracja 4/2016
Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja

Piszę te słowa w kontekście tegorocznego jubileuszu 25-lecia polskiego systemu rehabilitacji zawodowej i społecznej, który z jednej strony miał być odpowiedzią na bierność zawodową osób z niepełnosprawnością, a z drugiej czytelnym sygnałem dla pracodawców, którzy dotąd nie dostrzegali drzemiącego w nich potencjału. System miał zmobilizować wszystkich, którzy wcześniej, ze względu na niepełnosprawność, nie zdecydowali się na inicjację zawodową. Pewnie każda z osób, która nie podjęła pracy, ma swoją historię, wytłumaczenie czy też zwyczajne wymówki, ale to za mało...

„Jest takie coś, czego dziś nie robiliśmy. To nicnierobienie…” – powiedział Kubuś Puchatek do Krzysia, podsumowując ich aktywny dzień pełen przygód. Opowieści o tych postaciach są do bólu realne. Zawierają mnóstwo cennych obserwacji prosto z życia. Znamy ich wszyscy wiele, ale mnie urzekły przede wszystkim te dotyczące aktywności.

Rozwiązania, które pojawiły się w 1991 r., były nieustannie nowelizowane. Jakby miały wyjść naprzeciw Kubusiowej mądrości: „Żeby nam się chciało, tak jak nam się nie chce...”, tzn. zachęcić do aktywności wszystkich tych, którzy np. po wypadku wpadli w pułapkę nicnierobienia. Doskonale wiem, że proponowane rozwiązania nie wszystkim odpowiadają, a mówiąc wprost, opłacają się.

Zastanówmy się zatem, czy po 25 latach istnienia rozwiązań promujących aktywność osób z niepełnosprawnością sukcesem jest wspieranie przez system niespełna 300 tys. pracowników? Pominę fakt, jak wiele miliardów złotych wydaliśmy na tak niewielu, a zdolnych do pracy mamy w kraju ok. 2 mln osób.

Wiemy, że rośnie liczba świadomych pracodawców, szczególnie na otwartym rynku pracy, przy jednoczesnym braku chętnych do podjęcia pracy osób z niepełnosprawnością... Może nie czas i miejsce wchodzić w szczegóły, ale z perspektywy ostatniego ćwierćwiecza warto wspólnie zastanowić się, co zrobić, aby ci, którzy mogą pracować, nie marnowali swojego potencjału, gdyż jak mawiał D. Diderot: „Lepiej zużywać się, niż rdzewieć”.

Zmiany są niezbędne do wykorzystania możliwości osób z różnymi niepełnosprawnościami. Wielu z nas – przy obecnych zachętach finansowych, zdobytej wiedzy, doświadczeniu, ale też rozwiązaniach technologicznych – ma otwartą drogę na rynek pracy, tyle że jak mawiał J. W. Goethe: „Bóg daje orzechy, ale ich nie rozgryza”.

Stawiam więc pytanie, w czyich rękach jest dziadek do orzechów?

Komentarz

  • Jak ze stażami dla niepełnosprawnych u polskich europosłów?
    student wózkowicz
    21.09.2016, 18:01
    Witam! Cieszę się, że coraz więcej się mówi w tym temacie. Ja natomiast miałbym jedno pytanie - trochę odnośnie aktywności zawodowej niepełnosprawnych. Zacznijmy od tego, że kilka miesięcy temu opisywaliście tu Państwo relacje p. Marty Zając poruszającej się na wózku, która odbywała staż u CEPa Marka Plury (PO) http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/323410;jsessionid=4801253875EF92F899245E 32263FB613 , a jakiś czas później zobaczyłem jego ogłoszenie o kolejnym stażu http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/283856;jsessionid=13AA461E38AEABBD37D232723D 1E4111 Dlatego z ciekawości sprawdziłem czy i inni polscy CEPowie oferują staże w ramach swojej pracy w PE - zarówno dla niepełnosprawnych jak i pełnosprawnych - zwłaszcza że, jak zauważyłem, kilka osób w komentarzach na Państwa portalu pytało o to, więc pewnie byli zaciekawieni tym tematem. Owszem, niektórzy CEPowie mają stażystów, ale jestem ciekaw czy jest u tych i innych CEPów możliwość stażu zarówno dla sprawnych jak i niepełnosprawnych. To CEPowie, którzy na swoich profilach na europarl mają po zakładce "Stażyści": Jarosław Wałęsa (PO), Jan Olbrycht (chyba PO), Robert Iwaszkiewicz (partia tego Pana od wypowiedzi o szkołach integracyjnych i paraolimpiadach) - ogłoszenia o konkursach na staże u dwóch pierwszych też były w Internecie. U CEPa Janusza Zemke (SLD), też tej kadencji, staże są bardzo częste http://www.janusz-zemke.pl/inicjatywy_regionalne Konkursy na staże u siebie organizowali też CEPowie ubiegłej kadencji w czasie ich trwania: Lena Kolarska-Bobińska (PO), Bogusław Sonik (PO). A jak u innych CEPów obecnej kadencji? Ciekawym eksperymentem byłoby przeprowadzenie rekonesansu na ten temat. Może Państwo moglibyście go przeprowadzić i potem opublikować wyniki? student wózkowicz

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas