Akcja „Niech koperty będą darmowe!”. Apelujemy o zmianę prawa
Jakiś czas temu zaproponowaliśmy Wam dołączenie do akcji „Niech koperty będą darmowe!”. Artykuł zgromadził wiele ciekawych komentarzy, z głosami poparcia dla tego pomysłu, dlatego zdecydowaliśmy się drążyć ten temat i spróbować coś zmienić. Wysłaliśmy w tej sprawie pisma do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa, Krzysztofa Michałkiewicza, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, oraz Grzegorza Schreibera, przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury.
Poniżej zamieszczamy pełną treść wysłanych pism.
„Coraz więcej Polek i Polaków z niepełnosprawnością podróżuje – w celach prywatnych, zawodowych, turystycznych. To ogromnie cieszy, ponieważ kwestia mobilności nie jest dla nich tak oczywista, jak w przypadku osób pełnosprawnych. Duża część osób z niepełnosprawnością przemieszcza się po kraju samochodami. Jednak wizyty w innych miastach nie zawsze kończą się dla nich przyjemnie; bywa, że mandatem lub nawet odholowaniem pojazdu.
Przyczyną jest chaos, jaki panuje w kwestii uprawnień osób z niepełnosprawnością, czy precyzyjniej: posiadaczy kart parkingowych, o których mowa w art. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym, do nieponoszenia opłat w strefach płatnego parkowania.
Nasze Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, organizacja non-profit, od 13 lat prowadzi portal Niepelnosprawni.pl. Dziś jest on największym i najpopularniejszym serwisem dla osób z niepełnosprawnością, miesięcznie korzysta z niego ok. 250 tys. internautów. Na portalu od lat publikujemy artykuły, w których staramy się uporządkować wspomniany wyżej chaos i tłumaczyć, w którym mieście jakie panują zasady dotyczące ww. kwestii. Za każdym razem artykuły te wzbudzają żywy odzew Czytelników, którzy domagają się ujednolicenia zasad w całym kraju.
Obecnie Ustawa o drogach publicznych decyzję co do zwolnienia osób z niepełnosprawnością z opłat w strefach płatnego parkowania pozostawia radom gmin i miast (art. 13b ww. ustawy). W katalogu pojazdów zwolnionych z opłat w strefach płatnego parkowania (art. 13 ust. 3 ww. ustawy) próżno szukać tych zaopatrzonych w kartę parkingową.
Samorządy nie zawsze jednak zwalniają użytkowników kart parkingowych z opłat za parkowanie w ww. strefach. Bywa więc tak, że nie płaci się tylko na tzw. kopertach, czyli stanowiskach postojowych dla pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową. Inne miasta decydują, że posiadacze kart parkingowych mogą parkować bezpłatnie także na pozostałych miejscach. Czasem trzeba w tym celu wyrobić specjalny dodatkowy identyfikator. Zdarza się i tak, że bezpłatne na „kopercie” są tylko pierwsze godziny.
Powoduje to chaos informacyjny głównie wśród przyjezdnych, którzy nie wiedzą, jakie zasady panują w miejscowości, do której przybyli. Do informacji o zwolnionych z opłat w strefach płatnego parkowania nie jest łatwo dotrzeć. Jeśli są one zamieszczane na stronach internetowych urzędów, to często w formie niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością lub są tak ukryte, że naprawdę trudno je znaleźć.
Dlatego pozwalamy sobie wystąpić z apelem o podjęcie działań w kierunku ujednolicenia zasad na terenie całego kraju. Zacznijmy od tego, by „koperty” w strefach płatnego parkowania były zawsze darmowe dla posiadaczy kart parkingowych. W tym celu wystarczyłoby dopisać do listy pojazdów zwolnionych z opłat w strefie płatnego parkowania (art. 13 ust. 3 ww. ustawy) pojazdy zaopatrzone w kartę parkingową.
Po ostatnich zmianach przepisów liczba osób uprawnionych do posiadania kart parkingowych znacząco zmalała. Jeszcze niedawno szacowano, że dokumentów tych jest „w obiegu“ nawet 600-900 tys. Tymczasem według nowych przepisów do 1 lipca br. wydano ich niecałe 385 tys. Miasta nie stracą więc na proponowanej przez nas zmianie. Zyskać mogą zaś mieszkańcy i podróżni z niepełnosprawnością.
Liczę na przychylność z Pańskiej strony. Jestem do dyspozycji, jeśli konieczne będzie doprecyzowanie wnioskowanej sprawy.
Z poważaniem,
Piotr Pawłowski
Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji
Redaktor naczelny portalu Niepelnosprawni.pl”
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Krótkie podsumowanie 2024 roku na portalu
- Jaka pomoc z PFRON w 2025 roku? Znamy szczegóły programu „Aktywny samorząd”
- Będą wyższe dofinansowania do wynagrodzeń. Kiedy trafią do pracodawców?
- Srebrna gospodarka. Wszystko zaczyna się od małych zmian
- Na stronie ZUS już dostępny jest wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Kto musi go składać?
Komentarz