Czy stare legitymacje stracą ważność? Czy trzeba się będzie znów orzekać? Mamy odpowiedź resortu pracy
Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad szczegółowym rozporządzeniem regulującym wygląd nowej legitymacji osoby z niepełnosprawnością – poinformowało nas Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort weźmie przy tym pod uwagę propozycję naszego portalu, powstałą dzięki sygnałom od Czytelników. Dowiedzieliśmy się też, czy stracą ważność stare legitymacje.
Od 1 sierpnia 2017 roku będą obowiązywały nowe legitymacje osoby z niepełnosprawnością. Będą one wystawiane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Okres ich ważności nie będzie mógł być dłuższy niż 5 lat w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność oraz 10 lat w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności dla osób, które nie ukończyły 60. roku życia.
- Przy opracowaniu wzoru blankietów legitymacji wzięte zostaną pod uwagę postulaty zgłaszane przez różne środowiska osób niepełnosprawnych, w tym również dotyczące określenia rodzaju dokumentu w języku innym niż polski oraz jego formy i wzoru, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb wynikających z charakteru dysfunkcji osób niepełnosprawnych – informuje nas biuro prasowe resortu pracy.
Wasz odzew na nasz apel, by przy okazji zmian zasad wydawania legitymacji osoby z niepełnosprawnością zmienić także wygląd dokumentu, był bardzo duży. W efekcie otrzymaliśmy zapewnienie od Mirosława Przewoźnika, dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, że propozycja naszego portalu, dotycząca wyglądu blankietu nowej legitymacji, zostanie wzięta pod uwagę.
Co z orzeczeniami i starymi legitymacjami?
Pozostaje jeszcze kwestia starych legitymacji – czy stracą one ważność?
- Ustawa z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, regulująca zasady przyznawania i wydawania legitymacji osoby niepełnosprawnej, nie określa kwestii ważności dotychczas wydawanych legitymacji, a zatem można przyjąć, iż nie tracą one swojej ważności – informuje nas przedstawiciel ministerstwa.
Nie będzie także konieczne ponowne orzekanie się.
- Przedmiotowa ustawa nie przewiduje zarówno wymiany dokumentów, jak też konieczności ponownego orzekania się celem uzyskania legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności według nowych wzorów – dodaje przedstawiciel resortu pracy.
Komentarze
-
nowa legitymacja
21.11.2017, 12:05a co kiedy jest tylko orzeczenie na stałe z KIZ, czy na podstawie takiego orzeczenia można ubiegać się o nową legitymację.odpowiedz na komentarz -
po co
29.09.2016, 23:59nie mam legitymacji mimo umiarkowanego st, bo ona nic mi nie daje, żadnej ulgi a autobusy etc, a na rozrywkę typu, kino, teatr, muzeum etc to mnie nie stać, więc legitymacji nie wyrobieodpowiedz na komentarz -
stare legitymacje do wymiany
26.09.2016, 08:04Każdy będzie chciał wymienić starą legitymację, która szybko ulega zniszczeniu, a nowa ma być trwalsza, tak jak karta parkingowa. Czy będzie trzeba zapłacić za wydanie nowej, czyli duplikatu poprzedniej? Przepisy mówią, że legitymacja wystawiana będzie na podstawie prawomocnego orzeczenia. Jeśli więc odwołam się od orzeczenia, to nie mam dokumentu potwierdzającego uprawnienia do ulgowych przejazdów PKP. Kolej i PKS nie honorują orzeczeń.odpowiedz na komentarz -
"A do czego jest ta rura? - pytał w kabarecie Jan Kobuszewski. "Ta rura jest do niczego! Parafrazując: a do czego jest ta legitymacja? Do niczego .... Legitymacje to kolejny temat zastępczy, nie mający wpływu na sytuację osób niepełnosprawnych, ale bardzo wygodny dla rządzących. Trzeba przecież zyskać na czasie i zająć niepełnosprawnych kolejnym bla, bla, bla o niczym czyli o legitymacjach.odpowiedz na komentarz
-
Widać w mieście, że znów cwaniaczki parkują z legitymacjami na babcie
23.09.2016, 16:46wystawionymi . Straż miała sprawdzać .......odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz