Kto pyta, nie błądzi
„Czy przysługuje mi renta?”, „Co robić z nierzetelnym pracodawcą?”, „Dlaczego odmówiono mi karty parkingowej?” – na 1300 podobnych pytań przez ponad rok odpowiadali eksperci Integracji. Odpowiedzi są w dziale „Zapytaj doradcę” na Niepelnosprawni.pl.
Polskie przepisy dotyczące osób z niepełnosprawnością nie są proste i przejrzyste, a do tego rozsiane są po ustawach, rozporządzeniach, uchwałach i trudno znaleźć fachowców, którzy ogarnialiby całość. My takich mamy – od lat pracują w Centrach Integracja (w Warszawie, Gdyni i Zielonej Górze). Aby wykorzystać ich wiedzę, na portalu Niepelnosprawni.pl powstał dział „Zapytaj doradcę”.
W 2015 r. dział otrzymał 15-miesięczne wsparcie Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO). Dzięki temu osoby z niepełnosprawnością, ich rodziny, pracujący z nimi specjaliści, a także... urzędnicy mogli liczyć na fachowe odpowiedzi, udzielane przez sześcioro doradców socjalnych i trzech prawników.
Odpowiedzi są bezpłatne, posegregowane tematycznie i dostępne dla Czytelników portalu – oczywiście przy poszanowaniu prywatności pytających. Zakres tematyczny pytań jest ogromny – od ulg i uprawnień, przez kwestie dotyczące zatrudnienia, po sprawy sądowe związane z orzekaniem. Różny jest także poziom ich skomplikowania. Poniżej zamieszczamy dwa przykłady.
Neuropatia a orzeczenie o niepełnosprawności
U mojej 77-letniej mamy po chemioembolizacji guza wątroby rozwinęła się jako powikłanie polineuropatia, co doprowadziło do utraty możliwości chodzenia. Mama jest od ponad pół roku osobą leżącą. Czy takie schorzenie może być podstawą do orzeczenia niepełnosprawności?
Szanowna Pani,
w obowiązującym systemie orzekania o stopniu niepełnosprawności nie ma sformułowanego wprost katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności, dlatego nie możemy odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Jednak z informacji podanych przez Panią wynika, że Pani Mama wymaga stałej lub długotrwałej opieki i pomocy, dlatego przypuszczamy, że uzyska status osoby niepełnosprawnej.
W opisanej sytuacji proponujemy złożenie wniosku do Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w miejscu zamieszkania o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Warto także zauważyć, że jeśli osoba zainteresowana nie może uczestniczyć w posiedzeniu składu orzekającego z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy choroby, uniemożliwiającej osobiste stawiennictwo (konieczne jest przedłożenie zaświadczenia lekarskiego), to orzeczenie może być wydane bez udziału osoby zainteresowanej.
Więcej informacji dotyczących orzekania o stopniu niepełnosprawności znajdzie Pani na naszym portalu.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie
Świadczenie pielęgnacyjne z męża na mnie
Mam syna w wieku 24 lat z porażeniem mózgowym. Nie chodzi, wymaga całodobowej opieki. Mąż ze względu na opiekę nad dzieckiem przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Ma 64 lata i teraz choruje. Proszę o informację, czy mogę ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, tak by mąż zachował jednocześnie świadczenie emerytalne.
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 3 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli na osobę wymagającą opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury.
Choć ten przepis brzmi jednoznacznie, to praktycznie nie mogę wykluczyć, iż gdyby szczegółowo zbadać sprawę, zwłaszcza chorobę męża, to wyjątkowo może udałoby się
Pani uzyskać świadczenie. Niemniej jednak musiałaby to być szczególna sytuacja, a sprawa musiałaby trafić zapewne przed Wojewódzki Sąd Administracyjny, który może również zbadać sprawę pod kątem Konstytucji RP.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik
Materiał powstał dzięki wsparciu
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz