O dostępności architektonicznej w programie „Misja Integracja”
Podjazdy, bezprogowe przejścia między pokojami, windy. Jednolite oznaczenia schodów, napisy alfabetem Braille’a, wypukłe oznaczenia ścieżek poruszania się. Myślenie o dostępności architektonicznej, które w niektórych krajach jest standardem, w Polsce cały czas pozostaje przywilejem nielicznych. W tym wydaniu programu „Misja Integracja” pokazujemy tych, którzy uczą siebie i innych projektować budynki przyjazne wszystkim użytkownikom oraz te realizacje, będące wzorem dla architektów i deweloperów.
Podczas konferencji „Miasto dostępne” na Politechnice Warszawskiej słowo „dostępność” odmieniano przez wszystkie przypadki. O budowaniu miast otwartych, zrównoważonych i uniwersalnych debatowali praktycy i teoretycy: profesorowie, studenci i czynni architekci, którzy w swojej praktyce zawodowej kierują się zasadami projektowania uniwersalnego.
Nowe, a przede wszystkim dobre rozwiązania można było natomiast zobaczyć na gali podsumowującej pierwszą edycję konkursu „Lider dostępności”. Konkurs zorganizowany wspólnie przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich objął patronatem prezydent Andrzej Duda. W ośmiu kategoriach: Architekt/Urbanista, Obiekt mieszkalny/biurowy, Obiekt użyteczności publicznej, Obiekt zabytkowy, Sieć placówek, Przestrzeń publiczna, Samorząd i Grand Prix uhonorowano tych, którzy stanowią wzór w dziedzinie dostępności, nie tylko architektonicznej.
Filmowe portrety laureatów konkursu można obejrzeć na portalu Niepełnosprawni.pl.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz