W jaki sposób mogę się starać o wyższy stopień?
Posiadam stopień lekki od 2005 roku na stałe. Wyczytałem że z kryteriów przyznawania powinienem mieć umiarkowany, gdyż nie widzę na jedno oko, a w drugim mam wadę 2,0 stopnia. Jak mogę się starać o ten stopień i jakie dokumenty muszę posiadać? I jakie mam na to szanse?
Szanowny Panie,
W obowiązującym systemie orzekania o stopniu niepełnosprawności nie ma sformułowanego wprost katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności.
Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mogą być zaliczone osoby naruszoną sprawnością organizmu, tj.:
- niezdolne do pracy,
- zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej,
- wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
W obu przypadkach osoby kwalifikowanej do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności występuje kryterium niezdolności do pracy lub zdolności do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej. Kolejnym kryterium jest konieczność czasowej lub częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
Według przepisów, w przypadku dysfunkcji narządu wzroku bierze się pod uwagę choroby narządu wzroku, m.in. wrodzone lub nabyte wady powodujące ograniczenie sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 0,3 wg Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenia pola widzenia w przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni.
Przy wydawaniu orzeczenia osoby dorosłej bierze się pod uwagę m.in. zaświadczenie lekarskie, dokumentację medyczną, ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza przewodniczącego składu orzekającego, ograniczenia w samodzielnej egzystencji itp.
Zatem tylko lekarz orzecznik może stwierdzić, czy powinien Pan zostać uznany za osobę z niepełnosprawnością oraz jaki stopień niepełnosprawności Panu przysługuje. Jeśli po otrzymaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w stopniu lekkim nie złożył Pan odwołania do wojewódzkiego zespołu orzekania o niepełnosprawności, to kolejny wniosek może Pan złożyć po wygaśnięciu ważności orzeczenia lub w przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub wystąpienia nowych okoliczności zdrowotnych.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie