Biała laska bez tajemnic
To chyba rodzaj sprzętu najbardziej kojarzony z osobami niewidomymi. Zwana „blondynką” biała laska jest dla wielu z nich kluczem do samodzielności. 15 października ma swoje święto. Z tej okazji zebraliśmy kilka ciekawych informacji na jej temat.
Powstała w USA...
Biała laska zawdzięcza swój kolor Georgowi Bonhamowi – prezesowi amerykańskiej organizacji charytatywnej Peoria Lions Club. W 1930 roku zobaczył on niewidomego mężczyznę, który przechodził przez ulicę. Laska, którą się posługiwał, była czarna i kierowcy nie byli w stanie jej zauważyć. Bonham zaproponował, by pomalować laski osób niewidomych na biało w czerwone pasy. Wkrótce jego pomysł podchwycono na całym świecie.
...lub w Wielkiej Brytanii
Według innych źródeł „ojcem” białej laski jest Brytyjczyk James Briggs, który po utracie wzroku odkrył nowe zastosowanie dla naturalnego rekwizytu dżentelmenów ze swojej epoki – drewnianej laseczki. By uczynić ją bardziej widoczną dla innych przechodniów, pomalował ją białą farbą.
Hoover i jego metoda
„Standardowa” metodę posługiwania sie białą laską opracował jako pierwszy Richard E. Hoover w 1944 roku, który jako rehabilitant pracował z weteranami II wojny światowej. Jego technikę, poruszania laską po powierzchni nazwano „metodą Hoovera”. To jej właśnie uczy się ociemniałych dorosłych i niewidome dzieci w USA i nie tylko. Nawet te najmłodsze, co zobaczyć można w poniższym filmiku:
Nie wszyscy jej używają
Na świecie białą laską posługuje się zdecydowana mniejszość osób z niepełnosprawnością narządu wzroku – według danych organizacji Perkins International jest to od 2 do 8 procent osób niewidomych i niedowidzących. Mężczyzna z poniższego filmiku prezentuje, jak robić to właściwie w różnych sytuacjach:
Na wyścigi
Amerykański Instytut Braille’a co roku organizuje tzw. Cane Quest. Jest to bieg, w którym biorą udział dzieci z dysfunkcją wzroku – w wieku od lat 3 do 12. Ich zadaniem jest jak najszybciej i jak najbezpieczniej pokonać trasę przygotowaną ich okolicy. Ma to na celu nie tylko pomóc dzieciakom w zwiększaniu swoich możliwości, ale też sprawić, by były odważniejsze i bardziej samodzielne. Warto obejrzeć film relacjonujący jeden z wyścigów:
Z białą laską za kierownicą
W niektórych Stanach Ameryki Północnej policja karze osoby widzące, które posługują sie białą laską. Na przykład na Florydzie można trafić za to na 60 dni do wiezienia. Ciekawe, na ile trafiłby za kratki Remi Gaillard, francuski komik, który wcielił się w postać osoby niewidomej i udawał, że za pomocą białej laski... kierował autem:
Wibracje zamiast uderzeń
Rozwój techniki nie omija sprzętu dla osób niewidomych. Coraz częściej białe laski wyposażone są w takie wynalazki, jak na przykład detektor ultradźwiękowy, który potrafi wykryć przeszkody w promieniu prawie trzech metrów i przekazać informacje o nich poprzez wibracje. Poniższy filmik prezentuje jego działanie:
Buty wykryją przeszkodę
Młody Argentyński naukowiec, Juan Manuel Bustamente, opracował zamiennik białej laski w postaci... butów. Buty Duspavoni, bo tak Argentyńczyk nazwał swój wynalazek, wyposażone są w specjalny detektor wykorzystujący ultradźwięki, dzięki któremu można wykryć znajdujące się na drodze przeszkody, m.in. wystające płyty betonowe, śmieci, potłuczone szkło, wysokie progi, samochody, a nawet zwierzęta. O wykryciu takiej przeszkody buty informują noszącą je osobę poprzez wibracje. Jak do tej pory buty Duspavoni nie zdobyły większej popularności i – jak się wydaje – pozycja białej laski ( i psa przewodnika) jest niezagrożona.
Polacy nie gęsi
Na koniec prezentujemy spot, przygotowany z okazji tegorocznego Światowego Dnia Białej Laski przez Niewidzialną Wystawę. Wystąpiły w nim, a raczej wypowiedziały się, takie gwiazdy polskiego kina i telewizji, jak Arkadiusz Jakubik, Beata Kawka, Marzena Rogalska czy Maciej Zakościelny.
Komentarze
-
Płatny udział niewidomych w uroczystościach 65-lecia Polskiego Związku Niewidomych
15.10.2016, 15:37Oburzony w Lesznie osoby niewidome będące członkami Polskiego Związku Niewidomych i opłacające roczne składki otrzymały zaproszenia na uroczystość z okazji 65-ciolecia Polskiego Związku Niewidomych, na których było, że za uczestnictwo w takich uroczystościach trzeba zapłacić 10 złotych, a za osobę towarzyszącą 20 złotych. Przecież partie, przedsiębiorstwa organizacje organizują uroczystości, za które zdrowe osoby nic nie płacą.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz