Poradnik podatnika: ulga w PIT za kolonie pełnosprawnego dziecka
„Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i otrzymuję rentę socjalną – napisała nam Czytelniczka. – Samotnie też wychowuję córkę. Córka jest zdrowa. Mamy trudną sytuacją finansową. Ktoś mi powiedział, że mogę odliczyć wyjazd na kolonie mojej córki jako ulgę na niepełnosprawnych. Czy to prawda?”. Odpowiadamy.
Osoby z niepełnosprawnością mogą korzystać w ramach rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Można w jej ramach odliczyć rozmaite wydatki poniesione na zakup sprzętu, leków, rehabilitację i wiele innych.
Jednym z mniej znanych odliczeń jest możliwość odliczenia wydatków poniesionych na obozy i kolonie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz dzieci niepełnosprawnych rodziców, które nie ukończyły 25 lat.
Wydatek należy udokumentować
Ustawodawca zezwala więc odliczyć nie tylko wydatki związane z zapewnieniem wypoczynku dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością, ale również dzieciom, których rodzice są niepełnosprawni. W drugim wypadku to osoba dokonująca odliczenia musi być osobą z niepełnosprawnością – bez względu na przyczynę i stopień niepełnosprawności.
Tak jak w przypadku większości odliczeń, można odliczyć wyłącznie wydatek faktycznie poniesiony, a udokumentować go należy fakturą lub rachunkiem. Warto zauważyć, że zgodnie z interpretacją organów podatkowych, odliczyć można wyłącznie wskazane w przepisach formy wypoczynku dzieci i młodzieży, tj. kolonie i obozy.
Komentarze
-
Mam pytanie czy każdy obóz można odliczyć z ulgi rehabilitacyjnej? Moje dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności . Latem jedzie na obóz sportowy. Czy taki obóz moge odliczyć?odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz