Poradnik podatnika: ulga na dodatkowe pieluchomajtki
„Mój mąż choruje na chorobę Alzheimera w zaawansowanym stadium oraz cały szereg innych schorzeń – pisze Czytelniczka. – Posiada także orzeczenie o stopniu znacznym niepełnosprawności. Ze względu na swój stan, korzysta z pieluchomajtek i pampersów, które są dofinansowane przez NFZ. Jednak ze względu na stan męża, jestem zmuszona kupować ich dużo więcej, niż można na zlecenie. W orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności męża wskazano na konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze ułatwiające funkcjonowanie. Czy w takim przypadku mogę odliczyć zakup pampersów i pieluchomajtek w ramach ulgi rehabilitacyjnej?”. Odpowiadamy.
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych określono, jakie wydatki podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. W katalogu wydatków można znaleźć m.in. wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego, oraz wydatki na leki w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).
Według interpretacji organów podatkowych, produktów higienicznych, jakimi są pampersy, pieluchomajtki czy podkłady, nie można uznać za leki. Wyrobów tych nie można również zostać uznać za wydatki poniesione na sprzęt, urządzenie czy też narzędzie techniczne. Trudno jest bowiem uznać, że wskazane produkty – jakkolwiek ułatwiające wykonywanie czynności życiowych osobom z niepełnosprawnością oraz poprzez swoje funkcje pomagające fizycznie i psychicznie przystosować się osobie chorej do zmienionych warunków życia – mają charakter indywidualny.
Zatem w myśl interpretacji organów podatkowych nie jest niestety możliwe odliczenie wydatków na zakup pampersów czy pieluchomajtek w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz