Poradnik podatnika: ulga za prąd do koncentratora tlenu
„Mój tata cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności – pisze Czytelnik. – Tata korzysta z koncentratora tlenu wypożyczonego ze szpitala. Koncentrator jest urządzeniem elektrycznym, zasilanym prądem z sieci domowej. Koszt prądu użytego do zasilania koncentratora w ubiegłym roku wyniósł kilkaset złotych. Czy można uznać wydatki poniesione na opłatę energii elektrycznej, zużytej do zasilania koncentratora tlenu, jako wydatek poniesiony na zakup i naprawę sprzętu?”. Odpowiadamy.
Z przepisów wynika, że aby odliczyć wydatki poniesione na: zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego, konieczne jest:
- osoba niepełnosprawna winna ponieść wydatek na zakup lub naprawę sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych,
- pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi ścisły związek,
- zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu i ułatwiać wykonywanie czynności życiowych,
- cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter.
Należy zauważyć, że katalog ulg ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki wymienione w przepisach, tj. wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych.
Wśród tych wydatków nie są uwzględnione wydatki dotyczące opłat za energię elektryczną, wykorzystywaną do działania urządzeń czy też opłat za wypożyczenie (dzierżawę) sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych, niezbędnych w rehabilitacji i ułatwiających wykonywanie czynności życiowych.
Zatem nie można niestety w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć od dochodu wydatków, poniesionych na zużycie energii elektrycznej koniecznej do funkcjonowania otrzymanego ze szpitala koncentratora tlenu dla celów rehabilitacji w związku z posiadaną niepełnosprawnością.
Komentarz