Miłość (nie)zakazana. Wygraj książkę o związkach osób z niepełnosprawnością intelektualną
Czy w XXI wieku jest coś takiego jak zakazana miłość? Okazuje się, że tak. To miłość osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zarówno rodzice, opiekunowie czy pracownicy placówek opiekuńczych, jak i polskie prawo ograniczają możliwość założenia rodziny przez osoby o niskim ilorazie inteligencji. A mimo to, część z tych osób tworzy całkiem udane związki. Ich funkcjonowaniu przyjrzał się seksuolog Remigiusz Kijak.
„Dorośli z głębszą niepełnosprawnością intelektualną jak partnerzy, małżonkowie i rodzice” to pozycja obowiązkową dla wszystkich którzy zajmują się tematyką niepełnosprawności intelektualnej. Ta lektura pomoże zarówno pedagogom, terapeutom, jak i rodzicom, stojącym wobec wyzwania jakim jest seksualność ich dzieci. Szczególnie interesujące są zawarte w niej historie życia ludzi, którzy pomimo swoich ograniczeń zdecydowali się na założenie rodziny.
Rozgonić lęki
Mimo rozwoju świadomości na temat niepełnosprawności intelektualnej, związki osób z tej grupy wciąż traktowane są jako coś dziwnego, a czasem wręcz groźnego. Rodzice i opiekunowie boją się tego, że nie poradzą sobie w sytuacji, gdy ich bardzo dorośli już podopieczni przyprowadzą do domu dziewczynę czy chłopaka lub, co gorsza, powiadomią o ciąży. Podobnie jest z placówkami, zwłaszcza niekoedukacyjnymi, gdzie często nie ma warunków do tego, by dwie osoby mieszkały razem.
Sposobem na rozgonienie tych lęków i uprzedzeń jest, zadaniem doktora Kijaka, przyjrzenie się związkom tworzonym przez osoby z niepełnosprawnoscią intelektualną.
W niedzielę obiad i ciasto
- U nas w domu to ja gotuję w niedzielę po kościele. Ja to tak nie chodzę, ale nieraz idę, bo Witkowi ciężko jest samemu i jak wracamy to wtedy obiadek jest. Robię wtedy rosół. Jest i drugie. My to lubimy ciasta, więc też piekę – tak o spędzanej z mężem niedzieli mówi Gabriela, trzydziestokilkulatka z niepełnosprawnością intelektualną.
Oprócz Gabrysi i jej męża Witolda, których sposób spędzania czasu jest podobny do osób sprawnych, seksuolog zbadał funkcjonowanie kilkudziesięciu par, gdzie przynajmniej jedna osoba jest z niepełnosprawnością intelektualną. Wnioskiem z jego badań jest to, że przy odpowiednio wspierającym środowisku – są to całkiem udane relacje.
Tacy sami
Jak wszystkie inne rodziny, osoby z niepełnosprawnością intelektualną zmagają się z konfliktami, brakiem pieniędzy, brakiem bądź nadmiarem pracy. Tutaj też wkrada się czasem alkohol i przemoc. Jednak to pary z niepełnosprawnością intelektualną bardziej niż inne potrzebują więcej wsparcia ze strony rodzin, środowiska czy też instytucji państwowych. Z drugiej strony, tym co je wyróżnia na plus są: wielka rola człuości i wzajemnego przywiązania w ich związkach.
Jak wskazuje Remigiusz Kijak, możliwość tworzenia udanego związku jest czymś, co pozwala osobom z niepełnosprawnością intelektualną stać się aktywnym członkiem społeczeństwa. Dlatego też zamiast walczyć z ich płciowością - powinno się ją wspierać we właściwym rozwoju.
Konkurs: książka o związkach osób z niepełnosprawnością intelektualną
Portal Niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książki Remigiusza Kijaka pt. „Dorośli z głębszą niepełnosprawnością intelektualną jako partnerzy, małżonkowie i rodzice”, ufundowane przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego. By wygrać jeden z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org:
- Krótką odpowiedź na pytanie: Jaką rolę w życiu osób z niepełnosprawnością odgrywa milość do drugiej osoby?
- Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.
Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 10 listopada 2016 r. włącznie. Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książkami pt. „Dorośli z głębszą niepełnosprawnością intelektualną jako partnerzy, małżonkowie i rodzice”.
Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie konkursu. Zwycięzcy (i tylko oni) zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.
Więcej w regulaminie konkursu.
Zwycięzcami konkursu zostali: Katarzyna W. i Tadeusz W. Gratulujemy!
Komentarz