Polisa na miarę niepełnosprawności
Zastanawiając się nad wyborem ubezpieczenia, osoba z niepełnosprawnością może szukać takiej polisy, która byłaby skierowana właśnie do niej. Czy jednak rzeczywiście istnieją na rynku ubezpieczenia przeznaczone tylko dla tej grupy osób?
Ubezpieczenie musi być „szyte na miarę”, a więc dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta.
- Jeśli chodzi o ubezpieczenia na życie lub zdrowotne, potrzeby mogą się bardzo różnić – zwraca uwagę Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeniowej (PIU).
Dlatego, jak podkreśla, nie warto uogólniać kwestii ubezpieczeniowych na wszystkie osoby z niepełnosprawnością.
- Konieczne jest podejście indywidualne – zaznacza. – Jeśli zaś chodzi o ubezpieczenia majątkowe, to np. mieszkanie czy samochód są dla nas cenne i niezależnie od niepełnosprawności powinniśmy takie dobra właściwie chronić.
Nie rozumiesz? Pytaj!
Szukając odpowiedniego ubezpieczenia, na pewno warto więc przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie o nasze potrzeby, cele i priorytety. Warto jednak porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych, a po podjęciu decyzji trzeba też pamiętać, że podpisując umowę ubezpieczeniową należy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw.
- Podpisując umowę, zwracamy przede wszystkim uwagę na jej cenę, zakres, katalog wyłączeń – przestrzega Marcin Tarczyński. – Jeżeli czegokolwiek nie rozumiemy lub nie jesteśmy pewni – pytamy albo pośrednika ubezpieczeniowego, albo za pomocą infolinii samego ubezpieczyciela.
Katalog prawdę powie
Zawsze musimy także pamiętać o dokładnym zapoznaniem się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU).
Natomiast czym jest katalog wyłączeń, szczególnie istotny przy podpisywaniu umowy, wyjaśnia na swojej stronie Rzecznik Finansowy:
„Wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej są to przypadki zdarzeń, za które zakład ubezpieczeń na podstawie umowy ubezpieczenia (ogólnych warunków ubezpieczenia) nie odpowiada.”
Więcej informacji o katalogu wyłączeń znaleźć można na stronie Rzecznika Finansowego.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz