Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poradnik podatnika: kto odpowie na pytania o odliczenia?

09.11.2016
Autor: Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie, fot. Rafał Michalczyk
Leżący portfel z wysypującymi sie monetami i wystającymi banknotami

„Od kilku miesięcy mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – pisze Czytelnik. – Ktoś mi powiedział, że mogę sobie rozmaite rzeczy odliczać od podatku. Informacje, jakie otrzymałem m.in. w urzędzie skarbowym, nie rozwiewają moich wątpliwości. Do jakiej instytucji mam się zwrócić, by uzyskać odpowiedź na pytanie, czy w mojej sytuacji mam prawo do danego odliczenia, czy też nie?”. Odpowiadamy.

Informacje dotyczące rozliczenia podatku dochodowego, a przede wszystkim ulgi rehabilitacyjnej, można znaleźć w urzędzie skarbowym lub na rozmaitych portalach, m.in. na stronie Ministerstwa Finansów (plik PDF, 592 KB).

Poradnik o tym, co odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, znaleźć też można na naszym portalu.

Natomiast jeśli podatnik ma wątpliwości, czy odliczenie przysługuje, czy też nie, może porozumieć się z Krajową Informacją Podatkową.

Interpretacja indywidualna

W szczególnych przypadkach podatnik może wystąpić o indywidualną interpretację prawa podatkowego, która jest wydawana w imieniu Ministra Finansów. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może złożyć każdy zainteresowany: podatnik, płatnik lub inny podmiot, w tym także osoby niemające miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podmioty te mogą wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej, jeżeli mają wątpliwości co do zaistniałego u nich stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które mogą rodzić określone konsekwencje w sferze prawa podatkowego.

Zgodnie z ordynacją podatkową, interpretację indywidualną wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Do trzymiesięcznego terminu nie są wliczane terminy przewidziane dla dokonania określonych czynności, np. wezwania do uzupełnienia.

Za wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej opłata wynosi 40 zł.

Kto wydaje interpretacje?

W imieniu Ministra Finansów interpretacje indywidualne wydają dyrektorzy pięciu Izb Skarbowych: w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu oraz Warszawie.

Szczegółowe informacje, do której Izby Skarbowej należy złożyć wniosek, można uzyskać w urzędzie skarbowym lub Krajowej Informacji Podatkowej.

To, gdzie należy złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, zależy od dwóch czynników:

  • miejsca zamieszkania lub siedziby wnioskodawcy oraz
  • podatku, którego dotyczy wniosek.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas