Nieobojętny świat w fotografii
W warszawskiej
Yours Gallery od 6 lutego do 15 marca 2009 r. będzie prezentowana
wystawa fotograficzna pt. „Nieobojętny Świat”, dokumentująca 20 lat
pracy
francuskiej Fondation Orange. Będzie można
zobaczyć m.in. zdjęcia z prowadzonego przez Fundację
Grupy TP programu „Dźwięki marzeń”.
Autorami fotografii są: Abbas, Sanguinetti, Meiselas, Franck, Pinkhassov, Zachmann, Goded, Majoli z agencji Magnum. Pokazują swoje spojrzenie na działania charytatywne.
Francuska Fondation Orange i Fundacja Grupy Telekomunikacji Polskiej zajmują się pomaganiem w rozwiązywaniu problemów społecznych i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu poprzez pomoc osobom, które mają utrudniony kontakt ze światem.
Właśnie o tej pomocy opowiadają zdjęcia fotografów agencji Magnum. Polski akcent tej wystawy to prowadzony przez Fundację Grupy TP autorski program „Dźwięki marzeń”, który pomaga niesłyszącym dzieciom zbliżyć się do świata dźwięków. Stał się on inspiracją dla Alessandry Sanguinetti – amerykańskiej fotografki, która uwieczniła towarzyszące mu emocje, a także wysiłek terapeutów w pracy z dziećmi.
Yours Gallery mieści się na Krakowskim Przedmieściu 33 w Warszawie.
O fotografach:
Alessandra Sanguinetti uczestniczyła w Warszawie w dwóch
sesjach szkoleniowych prowadzonych w ramach Ogólnopolskiego
Programu Rehabilitacji Małych Dzieci z Wadą Słuchu "Dźwięki
Marzeń" prowadzonego przez Fundację Grupy TP. W październiku
2008 wzięła udział wraz z rehabilitantami, rodzicami i dziećmi w
praktycznych ćwiczeniach nauki metody werbo-tonalnej, która polega
na wykorzystaniu ruchu ciała do nauki mówienia.
Abbas na początku poznał stażystów oraz
animatorów warsztatów Nauka podstawowej wiedzy oraz Kodeksu
drogowego, stowarzyszenia AILE a L'Isle-surla-Sorgue.
Później uczestniczył w spotkaniu z uczestnikami oraz animatorami
działań kulturalnych Secours populaire français z
Meurthe-et-Moselle, Paryża i Morsang-sur-Orge.
Martine Franck zetknęła się z dziećmi z wadą wzroku ze szkoły Parmentier w Paryżu, a także z innymi dziećmi w czasie ich wizyty w Galerii Dotyku Muzeum w Luwrze. W operze w Bordeaux widziała przedstawienie dostosowane dla publiczności dotkniętej wadami wzroku. Dzięki stowarzyszeniu Benjamins Média mogła obserwować rodziny w ich życiu codziennym oraz podczas czytania tekstów pisanych brajlem.
Maya Goded towarzyszyła dwóm ochotnikom ze stowarzyszenia Wolontariusze dla dotkniętych autyzmem w czasie ich regularnych wyjść z Léo i Kilian, a także w domach rodzinnych. Mogła także obserwować młodych ludzi dotkniętych autyzmem ze stowarzyszenia Turbulences w czasie ich zajęć teatralnych i muzycznych.
Alex Majoli rozmawiał z członkami ALPC (Stowarzyszenie na rzecz promocji i rozwoju Języka Mówionego Uzupełnianego) oraz rodzinami Lou i Yvana, Salomé i Maxa o ich codziennym życiu. Obserwował także aktorów międzynarodowego International Visual Theatre w Paryżu podczas inscenizacji teatralnych oraz pracy nad adaptacją Bajek La Fontaine’a dla publiczności z wadami słuchu.
Susan Meiselas pojechała do Mali, gdzie, dzięki pomocy organizacji UNICEF oraz Orange Mali, obserwowała młode dziewczęta w ich życiu codziennym i w szkole.
Gueorgui Pinkhassov rozpoczął swą przygodę muzyczną z grupą wokalną Les Cris de Paris (Krzyki Paryża), a później z dziećmi z chóru Sotto Voce oraz Chórami i Orkiestrami Szkół Wyższych. Uczestniczył także w Nocy Głosu (Nuit de la Voix) organizowanej przez Fundację Orange, w sali Gaveau, w czasie której śpiewały Concert d’Astrée, chóry CRÉA, le Cercle de l’Harmonie, młody chór z Paryża oraz Zespół Matheus, a towarzyszyli im soliści międzynarodowej sławy.
Patrick Zachmann wykonał swój reportaż z zespołem Pierre Robert, specjalizującym się w repertuarze muzyki barokowej, obserwował także pracę przy próbach opery, w których brała udział orkiestra i soliści Paladins. Na koniec uczestniczył w warsztatach pedagogicznych przeznaczonych dla uczniów Seine Saint-Denis w ramach festiwalu jazzowego Banlieues Bleues.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz