Refundacja leczenia interferonami
Do końca marca 2003 kasy chorych realizowały własne programy leczenia osób cierpiących na stwardnienie rozsiane, w ramach których refundowane było leczenie interferonami. Narodowy Fundusz Zdrowia wstrzymał realizację tych programów. Koszt miesięczny leczenia interferonami to ok. 5 tys. złotych.
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego wystąpiło do Ministra Zdrowia z zapytaniem, czy programy leczenia za pomocą interferonów będą kontynuowane. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że "finansowanie leczenia powinno być nadal zadaniem NFZ" i odesłało PTSR do Funduszu.
Indywidualne kontynuowanie rozpoczętego leczenia przekracza możliwości finansowe chorych. Koszt roczny terapii interferonowej wynosi ok. 40 - 50 tys. złotych. Preparaty należy przyjmować przez 2 lata. Przerwanie terapii oznacza zmarnowanie zarówno przeznaczonych już na leczenie funduszy kas chorych, jak i szansy cierpiących na stwardnienie rozsiane na opóźnienie skutków choroby.
W przypadku zaprzestania przez NFZ refundowania terapii interferonowej PTSR zamierza wystąpić do rzecznika praw obywatelskich ze skargą, a także pomagać osobom, które stracą możliwość leczenia, dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
Więcej informacji o Polskim Towarzystwie Stwardnienia Rozsianego i leczeniu interferonami:
http://ptsr.idn.org.pl/
Zobacz także: Seminarium Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego
Opracowanie: Joanna Pertkiewicz
Źródło: Gazeta Prawna 149 (1005)
Komentarz