Dofinansowanie imprez ze środków PFRON
Szanowna Redakcjo!
Chciałbym poruszyć sprawę dofinansowania przez PCPR imprez sportowych, kulturalnych, rekreacyjnych i turystycznych. W tej sprawie ukazało się stosowne rozporządzenie dot. zadań powiatu sfinansowanych ze środków PFRON.
Jest to dla organizacji pozarządowych niepełnosprawnych wielkie dobrodziejstwo jednak praktyka stosowania i rozumienia przepisów rozporządzenia utrudnia wykorzystanie środków PFRON na dofinansowanie imprez. W praktyce spotykam się z przypadkami, że powiaty przeznaczają niewiele środków lub wcale na dofinansowanie imprez.
Główną przeszkodą w otrzymywaniu tych środków jest wymóg posiadania własnych środków w wysokości co najmniej 40 proc. kosztów zadania. Jak wiadomo stowarzyszenia są biedne i nie posiadają własnych środków w wystarczającej ilości. Problem polega na interpretacji własnych środków. PCPRy rozumieją, że muszą to być środki finansowe i dowodami poniesienia kosztów własnych winny być okazane faktury.
Rozporządzenie nie określa, co można zaliczyć do udziału własnego. Moim zdaniem należałoby wliczyć wartość wkładu pracy wolontariuszy, wartość darowizn z innych podmiotów, wartość wypożyczonego sprzętu lub pojazdu oraz wartość własnego sprzętu wykorzystanego przy organizacji imprez. Należałoby uznać także część wynagrodzenia pracownika zaangażowanego w realizację zadania. Niestety PFRON, a nawet Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, nie uznaje za udział własny tych elementów. Należy przypomnieć, że w okresie, kiedy imprezy były dofinansowane bezpośrednio przez PFRON a udział własny wynosił co najmniej 20 proc., powyższe elementy były uznawane przez władze wojewódzkie i centralne PFRON.
Uważam, że powinniśmy wspólnie przeforsować korzystną dla stowarzyszeń interpretację udziału własnego, co pozwoliłoby w szerszym zakresie wykorzystać środki PFRON na dofinansowanie imprez.
Z poważaniem
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz