Obsługa laptopa w łóżku? Nic prostszego
Może służyć osobom zmuszonym do długotrwałego przebywania w łóżku, w tym sparaliżowanym, mającym laptopy obsługiwane tylko wzrokiem. Maciej Szyszka z Nowego Targu zaprojektował profesjonalny wysięgnik do laptopa ze stojakiem, przeznaczony do długotrwałej pracy w pozycji leżącej, półleżącej czy półsiedzącej.
Z wysięgnika mogą także skorzystać osoby mające problemy z kręgosłupem i zdrowe, które chcą zadbać o wygodną pozycję podczas uczenia się czy w czasie pracy. Blat urządzenia można odsunąć i regulować kąt nachylenia. Na blacie można jeść, rysować, zamocować laptop lub inne urządzenie. Do masywnego stojaka można przymocować także np. kroplówkę, kolejne ramiona i uchwyty. Aby wstać z łóżka, nie trzeba przesuwać całego stojaka, ale zwolnić dźwignię blokującą i odsunąć sam blat.
- Urządzenie jest zgłoszone w urzędzie patentowym, patent otrzymuje się po pięciu latach, obecnie mam dowód autorstwa, działania intelektualnego i jestem chroniony – mówi Maciej Szyszka. – Zamierzam starać się o atest medyczny, z tym jednak wiążą się dość wysokie koszty.
Twórca podkreśla, że urządzenie jest świetne jakościowo, lekkie, mobilne i ma duży zakres ruchów, jest stabilne, ma wysokie kółka, żeby nie najechać sobie na stopę, stojak jeździ też po grubym dywanie.
- Wysięgnik jest wynikiem 10 lat pracy nad nim, wykonałem wcześniej wiele prototypów – podkreśla. – Obecna konstrukcja pozwala korzystać z laptopa czy tabletu w pozycji do góry nogami, po jego przymocowaniu, zarówno na wysięgniku, jak i na blacie. Jakościowo jest konkurencyjne do podobnych urządzeń produkowanych za granicą w o wiele wyższej cenie.
Możliwe dofinansowanie
Cena tego urządzenia, w zależności od elementów składowych i jego rozbudowania, waha się od 1500 zł do 4560 zł. Osoby zainteresowane mogą starać się o dofinansowanie w swoim Centrum Pomocy Rodzinie.
- W ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji PCPR, dofinansowanie do zakupu sprzętu i urządzeń, które nie posiadają atestu medycznego, jest możliwe – potwierdza Tomasz Brzeski z MOPS w Gdyni. – Takie dofinansowanie może być przyznane m.in. do zakupu komputera lub innych sprzętów i urządzeń, które w znaczący sposób przyczynią się do likwidacji ograniczeń wynikających z niepełnosprawności i poprawy funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w środowisku.
Tomasz Brzeski podkreśla jednak, że należy pamiętać, iż otrzymanie dofinansowania do zakupu wysięgnika do laptopa uzależnione jest od decyzji danego PCPR w odniesieniu do wykazanej przez osobę z niepełnosprawnością potrzeby zakupu takiego sprzętu.
Wysięgnik do laptopa można obejrzeć na stronie Macieja Szyszki.
A może Ty także skonstruowałeś urządzenie, którym chciałbyś się pochwalić? Zaprezentuj je Czytelnikom naszego portalu, przesyłając mail na adres: redakcja@niepelnosprawni.pl
Komentarze
-
Sorry
08.10.2019, 17:50Niestety nieladny i o wiele za drogi. Chinczycy robia juz od wielu lat funkcionalnie podobne, tylko ze estetyczne i za grosze!odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz