Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poradnik podatnika: uzyskanie orzeczenia a odliczenie turnusu

14.11.2016
Autor: Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie, fot. Rafał Michalczyk
Siedem słupków złotych monet o nominale 2 zł

„Czy osoba niepełnosprawna może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, jeśli orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane w trakcie roku podatkowego, w którym poniosła wydatek na turnus rehabilitacyjny? Wyjazd nastąpił w dniu uzyskania orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności” – zwraca się do nas z pytaniem Czytelniczka. Odpowiadamy.

W myśl przepisów, z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej może korzystać osoba, która posiada orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzję przyznająca rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczać rozmaite wydatki, jednym z nich są wydatki poniesione z tytułu udziału w turnusie rehabilitacyjnym. Wydatki te mogą zostać odliczone, jeśli nie zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jeśli wydatki były częściowo sfinansowane z ww. środków, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą dofinansowaną.

Nie ma przeszkód

Dokumentem, na podstawie którego można odliczyć wydatek, jest faktura potwierdzająca jego poniesienie. Zgodnie z przepisami, odliczeniu podlegają wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, iż stopień niepełnosprawności datowany jest wcześniej, niż data wydania orzeczenia.

W takiej sytuacji podatnik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności, może odliczyć wydatki poniesione od dnia wskazanego w orzeczeniu jako data ustalenia stopnia niepełnosprawności.

Zatem w opisanej sytuacji Czytelniczka bez przeszkód może odliczyć od dochodu wydatki poniesione na opłatę turnusu rehabilitacyjnego.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas